komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

czwartek, 20 lutego 2020

Leona, Ludomira

Wymień dowód osobisty!

środa, 15.1.2020 09:49 , komentarze: 0 , odsłony: 2350
kategorie artykułu:

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, ponad milion Polaków musi wymienić dowód osobisty w 2020 roku z powodu kończącego się terminu ważności. Dodatkowo 160 tysięcy młodych osób wyrobi go po raz pierwszy. W Świdnicy obowiązek ten będzie dotyczył około 2500 mieszkańców.  

Aby otrzymać dokument potwierdzający tożsamość należy złożyć odpowiedni wniosek w Urzędzie Miejskim w Świdnicy, w Wydziale Spraw Obywatelskich. Można to zrobić także przez Internet.   

Wszystkie osoby, które składają wnioski od marca 2019 roku, otrzymują nowoczesny dokument, e-dowód. Jego warstwa elektroniczna to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niemu właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. To sprawia, że e-dowód umożliwia m.in. załatwianie online spraw urzędowych, elektroniczne podpisywanie dokumentów czy też korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. 

Aby złożyć wniosek online konieczne jest posiadanie profilu zaufanego. Przyda się on nie tylko do złożenia wniosku o dokumenty, ale i do załatwiania online wielu innych spraw urzędowych. Profil zaufany zakłada się za darmo. A informacje jak to zrobić znaleźć można na stronie www.pz.gov.pl.      

Do wniosku należy dołączyć jedną aktualną (nie starszą niż 6 miesięcy), kolorową fotografię w pozycji frontalnej, spełniającą wymogi fotografii biometrycznej. Czas oczekiwania na nowy dowód to maksymalnie 30 dni. Za jego wyrobienie nie trzeba płacić. Wydanie dokumentu jest bezpłatne.

Przypominamy, że posiadanie nieważnego dowodu osobistego przez osobę powyżej 18 roku życia, zamieszkałej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej jest wykroczeniem.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 17.2.2020 08:47
poniedziałek, 17.2.2020 10:04
2
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
SKUP AUT
SKUP AUT
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Pośrednictwo EUCO
Pośrednictwo EUCO
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
INTERFUEL SKŁADY WĘGLA
INTERFUEL SKŁADY WĘGLA
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia