komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

poniedziałek, 21 września 2020

Jonasza, Mateusza

Wycieczka klas humanistycznych LO w Strzegomiu

poniedziałek, 13.1.2020 16:20 , komentarze: 1 , odsłony: 931
kategorie artykułu:

W czwartek (19.12. 2019 r.) uczniowie klas humanistycznych - Iap oraz IIa wybrali się wraz ze swymi wychowawczyniami: Joanną Marciniszyn, Małgorzatą Kucharską oraz nauczycielką historii Kamilą Mazur na wycieczkę edukacyjną do Wrocławia. 

W jej programie znalazły się m.in.: edukacyjna gra terenowa, zorganizowana W Rynku we Wrocławiu; zwiedzanie Muzeum Pana Tadeusza, które mieści się w jednej z piękniejszych wrocławskich kamienic ("Pod Złotym Słońcem"); spacer i drobne zakupy na Jarmarku Bożonarodzeniowym.

Pierwszym celem naszej podróży do Wrocławia było dostarczenia do Biblioteki Pedagogicznej produktów żywnościowych, zabawek, artykułów szkolnych i higienicznych, które zostały przygotowane przez uczniów naszego liceum w ramach "Świąteczna zbiórka darów dla Rodaków na Kresach", organizowanej co roku przez Fundację Studio Wschód wraz z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu i Telewizją Polonia. Produkty żywnościowe, artykuły szkole i higieniczne zebrano w szkole jeszcze przed wyjazdem.

Następnie cała grupa skierowała się do Rynku i mogła zrobić drobne zakupy na stoiskach Jarmarku Bożonarodzeniowego. Niektórzy nabywali prezenty, inni mogli poświęcić czas na zwiedzanie tej części Wrocławia, gdzie rozstawione zostały rozmaite stoiska przywodzące na myśl święta i wprowadzające zwiedzających w świąteczny nastrój (co było trudnym zadaniem, biorąc pod uwagę warunki pogodowe panujące w Polsce w grudniu). Cały plac spowity był magiczną aurą pachnących choinek i lukrowanych pierników.

Dodatkowo panie nauczycielki przygotowały dla uczniów specjalne zadania, które miały na celu przybliżenie historii miasta, a także zgłębienie wiedzy na temat wrocławskich kamienic. Zostaliśmy zatem podzieleni na grupy. Każda z nich zajmowała się zbadaniem historii jednej z pierzei Rynku, jej cech charakterystycznych, znanych obiektów i pamiątek.

Dzięki tej terenowej grze dowiedzieliśmy się m.in., że w Rynku stoi pomnik Aleksandra Fredry. Monument ten, autorstwa Leonarda Marconiego, odsłonięty został we Lwowie w 1879 roku, a do Wrocławia przeniesiono go w 1956 r. W jednej z kamienic w 1945 roku mieściła się pierwsza siedziba Polskiego Radia. Przy wejściu do Piwnicy Świdnickiej znajduje się pomnik niedźwiadka z brązu. Na fasadzie kamienicy nr 26 - "Pod Złotym Pucharem - znajduje się płaskorzeźba z wizerunkiem Josepha Bernarda, a także płaskorzeźba wyobrażająca statek. Można zauważyć również aniołki, które znajdują się na kolumnach oraz różne zdobienia. Z kolei łaciński napis ("Verbum Domini manet in aeternum") na fasadzie kamienicy na 23 - "Pod Zieloną Dynią" - oznacza: "Słowo Pana pozostaje na zawsze". Podczas zwykłych spacerów po Rynku we Wrocławiu nie dostrzegany szczegółów. Zadaniem jeden z grup było zbadanie historii pierzei północna tzw. Targiem Łakoci. Nosi ona taką nazwę ze względu na to, że dawniej znajdował się tam targ, a obecnie ulokowane są tam sklepy z różnorakimi słodyczami.

Większość wrocławian nie ma jednak wiedzy na ten temat. "Pod Złotą Palmą" (w kamienicy numer 58) mieści się Dolnośląska Biblioteka im. Tadeusza Mikulskiego, a na parterze "Galeria pod Plafonem". Natomiast "Pod Złotym Jeleniem - numer 44 - restauracja "Prime Grill".

Kolejnym punktem w planie wycieczki było zwiedzanie Muzeum "Pana Tadeusza". Klasy podzielone zostały na dwie grupy. Obie grupy z klasy IIa uczestniczyły w zajęciach z romantyzmu. Multimedialna wystawa miała również przypomnieć uczniom klasy humanistycznej twórczość Adama Mickiewicza. Z kolei klasie Iap w udziale przypadła wystawa oraz lekcja dotycząca II wojny światowej, walki z komunizmem i działaczy polskich XX w.

Dzięki lekcjom muzealnym uczniowie mogli pogłębić swoją wiedzę z języka polskiego i historii. Natomiast świąteczna atmosfera panująca na wrocławskim Rynku miała wpływ na niesamowity nastrój, który obudził w wycieczkowiczach ducha świąt i długo pozostanie w ich pamięci.

 

Wasze komentarze

czwartek, 17.9.2020 15:06
czwartek, 17.9.2020 09:32
czwartek, 17.9.2020 09:28
środa, 16.9.2020 08:46
wtorek, 15.9.2020 10:37
wtorek, 15.9.2020 09:41
wtorek, 15.9.2020 09:32
Panek car sharing
Panek car sharing
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia