komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

środa, 1 kwietnia 2020

Teodory, Grazyny


Wybitny świebodziczanin jako pierwszy zaczął używać masek chirurgicznych podczas operacji

niedziela, 22.3.2020 13:59 , komentarze: 1 , odsłony: 1426
kategorie artykułu:

Jan Mikulicz-Radecki wybitny chirurg pomieszkujący w Świebodzicach podłożył w Polsce podwaliny stosowania antyseptyki podczas zabiegów chirurgicznych. Dziś żaden lekarz nie wyobraża sobie sali operacyjnej bez maseczki czy jednorazowych rękawiczek- w czasach początku XX wieku było to jednak odkrycie wiekopomne.

Lekarz na co dzień mieszkał we Wrocławiu gdzie kierował kliniką przy Tiergartenstraße (obecnie Marii Skłodowskiej-Curie) gdzie znajdowała się najnowocześniejsza w całej Europie sala operacyjna. W 1895 roku Mikulicz zakupił willę w Pełcznicy koło Świebodzic (dziś jest to  jedna z dzielnic miasta). Pomieszkiwał tam w czasie organizowanych wypraw myśliwskich.

W dobie epidemii koronawirusa jaka ogarnęła cały świat, produktem deficytowym stały się maski chirurgiczne. Niewiele jednak osób wie, że to własnie profesor Jan Mikulicz-Radecki od 1885 roku jako pierwszy na świecie zaczął używać maseczek bawełnianych podczas wykonywanych operacji. Wszystkie zabiegi w klinice  profesora odbywały się również z użyciem  rękawiczek operacyjnych z jedwabiu! Wówczas nikt nie zdawał sobie w tamtym czasie sprawy, że kluczowe jest dla dalszego życia i zdrowia pacjenta, wyeliminowanie z otoczenia bakterii i wirusów.

Wybitny specjalista zmarł w 1905 roku we Wrocławiu na nowotwór żołądka. Został pochowany w Świebodzicach. Grób zachował się do dziś.

 

Wasze komentarze

wtorek, 31.3.2020 12:41
34
wtorek, 31.3.2020 12:24
55
SKUP AUT
SKUP AUT
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra