komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

poniedziałek, 12 kwietnia 2021

Juliusza, Luboslawa

Wilków i Grodziszcze to najlepiej przystrojone sołectwa na Wielkanoc

piątek, 2.4.2021 11:46 , komentarze: 0 , odsłony: 651
kategorie artykułu:

Zające, wielkanocne pisanki, baranki, kury, bociany, kwiaty i duże jajo z partnerskiej gminy Żukowo stanowią wielkanocne dekoracje w 16 sołectwach na terenie gminy Świdnica. Znamy już wyniki konkursu na „Najładniejsze świąteczne przystrojenie sołectwa”, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy.

Jak podkreśla dyrektor GOKSiR Krzysztof Jas - celem konkursu jest kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Wielkiej Nocy, propagowanie kultury oraz pielęgnowanie przekazu międzypokoleniowego. To również okazja do prezentacji twórczej uczestników, integracji społeczności lokalnej i okazja do przybliżenia różnych technik zdobniczych zarówno tradycyjnych jak i awangardowych.

Organizator do oceny przystrojonych sołectw powołał specjalna komisję konkursową w składzie:1. Sebastian Krzywda - dyrektor Schroniska Młodzieżowego w Lubachowie2. Anna Krawczyszyn - pracownik Urzędu Gminy ds. obsługi sołectw.3. Jakub Curyl specjalista ds. kultury, sportu i rekreacji Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy.

Jury brało pod uwagę staranność wykonania, tradycyjność i oryginalność pomysłu, kolorystykę, materiały, technologie wykonania, dekoracyjność, ogólne wrażenie estetyczne, trwałość formy, nawiązanie do tradycji i ludowości wynikającej z obrzędów świąt Wielkanocnych oraz pomysłowość autorów. Oceniane prace prezentowały wysokie walory artystyczne, co niewątpliwie było zasługą autorów.

Dodatkowo Jury zwróciło szczególną uwagę na zaangażowanie w tworzenie dekoracji całego sołectwa coraz pomysłowość i oryginalność wykonania z uwzględnieniem motywów wielkanocnych.Do konkursu zgłosiło się 16 sołectw. Jury konkursowe 1 marca odwiedziło każde z 16 sołectw i osobiście dokonało oceny świątecznego przystrojenia. Zadanie nie było łatwe, bo poziom wykonania wielu dekoracji był bardzo wysoki. Po burzliwych naradach Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

I miejsce ex aequo (i nagroda 500 zł) dla:- Sołectwa Wilków- Sołectwa Grodziszcze

II miejsce ex aequo (i nagroda 400 zł) dla:-Sołectwa Pszenno-Sołectwa Lubachów

III miejsce ex aequo (i nagroda 300 zł) dla:-Sołectwa Makowice-Sołectwa Panków

Wyróżnienia (i nagroda 200 zł) dla:-Sołectwa Bystrzyca Górna-Sołectwa Burkatów-Sołectwa Boleścin-Sołectwa Krzyżowa-Sołectwo Gogołów oraz nagrody za udział w konkursie (100 zł)-Sołectwo Lutomia Dolna-Sołectwo Niegoszów-Sołectwo Komorów-Sołectwo Witoszów Dolny-Sołectwo Miłochów.

- Drodzy mieszkańcy gminy Świdnica. Tegoroczne Święta Wielkanocne będą zdecydowanie inne niż zwykle. Przez wiele lat w gminie Świdnica przygotowania do Wielkanocy wypełnione były licznymi spotkaniami w kołach gospodyń, klubach seniora, organizacjach pozarządowych. Mieszkańcy aktywnie prezentowali swoje kulinarne zdolności i ozdoby świąteczne na gminnym jarmarku wielka-nocnym. W tym roku ten czas spędzimy w domu wyłącznie w gronie osób, z którymi mieszkamy. Jednak mieszkańcy gminy Świdnica zadbali, aby w tym trudnym czasie pandemii poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Pięknie przyozdobione miejscowości wzbudzają podziw i za-chwyt nie tylko u samych mieszkańców, ale i u wielu innych osób odwiedzających nasze wsie. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, za pomysłowość, piękne dekoracje i przede wszystkim za zbudowanie wspaniałego świątecznego klimatu. Życzę, aby Święta Zmartwychwstania Pańskiego obfitowały w zdrowie, przyniosły radość i wzajemną życzliwość – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

 

Wasze komentarze

czwartek, 8.4.2021 11:37
wtorek, 6.4.2021 16:37
wtorek, 6.4.2021 09:07
poniedziałek, 5.4.2021 09:53
1
sobota, 3.4.2021 06:00
środa, 31.3.2021 12:24
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD