Wystawa "Życie codzienne za czasów PRL w Żarowie"

wtorek, 7.3.2023 12:57 430 0

Fundacja Inicjatywa B zaprasza na „Żarowskiej Strefy Wystawienniczej” na wernisaż wystawy o „Życiu codziennym za czasów PRL w Żarowie”, którego stworzenie i organizację dofinansował „Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego”, w ramach „Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030”.

Po pierwszej wystawie w „Żarowskiej Strefie Wystawienniczej” omawiającej przekrojowo pracę w Dolnośląskich Zakładach Chemicznych „Organika” w Żarowie, Fundacja Inicjatywa B zaprasza mieszkańców Żarowa na wernisaż ekspozycji pt. „Życie codzienne za czasów PRL w Żarowie”.

Wystawę składającą się z fotografii i archiwaliów pochodzących ze zbiorów „Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej”, „Cyfrowego Archiwum Ziemi Żarowskiej” oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, dopełnią charakterystyczne przedmioty codziennego użytku z czasów PRL udostępnione przez mieszkańców Żarowa.

– Na otwarciu wystawy zaprezentujemy dostępne na Regale Pamięci archiwalia, które referencyjnie posłużyły nam do stworzenia treści interaktywnych i multimedialnych, tworzących atmosferę czasów sprzed transformacji – dodaje Tomasz Nycz.

Poza zdjęciami przedstawiającymi pochody I-majowe, czyny społeczne, przestrzeń Żarowa z lat 70-80., w ramach wystawienniczych znajdą się również fotografie związane z motoryzacją, koloniami ŻZMO oraz DZCH, lokalnymi zespołami muzycznym oraz żarowskim sklepami.

Starannie dobrane materiały historyczne (nacechowane lokalnością), podzielone w tematyczne działy, będą prezentowane od 18 marca do 30 kwietnia; w czwartki i niedzielę w godzinach od 17.00 do 20.00 pod okiem grupy wolontarystycznej prowadzonej przez Fundację Inicjatywa B.

Kolejne wystawy odbędą się w terminach: "Babic żarowskim fotografem był" (13.05-30.06.2023), "C. Kulmiz. Wernisaż postaci i działalności" (15.07-31.08.2023), "Przed i powojenna działalność sportowa w Żarowie" (16.09-31.10.2023) oraz "Wystawa podsumowująca działanie Żarowskiej Strefy Wystawienniczej" (18.11-31.12.2023).

W związku z powyższym Fundacja Inicjatywa B zachęca do udziału w bezpłatnym wernisażu i wystawie o życiu mieszkańców Żarowa z czasów PRL, które odbędą się w „Żarowskiej Strefy Wystawienniczej” (ul. Armii Krajowej 22 w Żarowie).

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://inicjatywab.pl/zarowskastrefawystawiennicza/ oraz https://inicjatywab.pl/2023/02/22/wernisaz-zycie-codzienne-za-czasow-prl-w-zarowie/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)