komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

poniedziałek, 18 stycznia 2021

Piotra, Małgorzaty

Ważne zmiany dla kierowców

czwartek, 3.12.2020 12:06 , komentarze: 0 , odsłony: 203
kategorie artykułu:

Od 4 grudnia wchodzi w życie tzw. Pakiet Deregulacyjny. Wprowadzi on kilka zasadniczych zmian.

Dowód rejestracyjny
Od 4 grudnia, zgodnie z dodanym po art. 74 artykułem 74a Prawa o ruchu drogowym, urząd wydaje nowy dowód rejestracyjny dla pojazdu, w którego dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym zabraknie miejsc na pieczątkę przeglądu, tylko jeśli właściciel pojazdu wyrazi wolę jego wymiany.

W sytuacji, gdy w dowodzie rejestracyjnym nie ma już miejsca na pieczątkę, diagnosta po przeglądzie nie wpisze w nim daty kolejnego obowiązkowego badania. Ta znajdzie się wyłącznie na zaświadczeniu, które wydawane jest po badaniu technicznym.

Co ważne, po zmianach w art. 78 podczas sprzedaży pojazdu, w którego dowodzie rejestracyjnym nie ma już miejsc na pieczątkę przeglądu, dotychczasowy właściciel będzie miał obowiązek przekazania nabywcy zaświadczenia trzymanego od diagnosty podczas ostatniego przegląduBędzie to jedyny dokument, w którym będzie można znaleźć datę następnej wizyty na stacji diagnostycznej. W razie zagubienia zaświadczenia będzie można udać się na stację kontroli pojazdów, w której dokonano ostatniego przeglądu, i poprosić o wydanie duplikatu.

Od piątku 4 grudnia zmienione prawo ułatwi zarejestrowanie pojazdu. Dziś przepisy przewidują, że ma się tym zająć starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania jego właściciela. Po zmianach będzie można zarejestrować pojazd w starostwie właściwym dla miejsca stałego lub czasowego zamieszkania.

Kolejne zmiany…..

Od 4 grudnia o czasową rejestrację, pozwolenie czasowe i wydanie zalegalizowanych tablic rejestracyjnych będzie można zwrócić się także do urzędu właściwego dla miejsca czasowego lub stałego zamieszkania oraz właściwego ze względu na miejsce zakupu czy odbioru pojazdu - o ile jest to na terenie Polski.

Kolejna zmiana, która zacznie obowiązywać od 4 grudnia 2020 r., dotyczy wyrejestrowania pojazdu wywożonego za granicę. Od 4 grudnia starostwo zrobi to samodzielnie, z urzędu, gdy wydane zostanie pozwolenie czasowe w celu wywozu pojazdu za granicę.

Zmiany dotyczące tablic rejestracyjnych

Od piątku 4 grudnia 2020 r. każdy samochód z wnęką dla dużych tablic rejestracyjnych, ale z zamontowanymi zmniejszonymi, nie będzie mógł pozytywnie zakończyć badania technicznego.

Prawo jazdy

Od soboty 5 grudnia 2020 r. osoba posiadająca polskie prawo jazdy nie będzie musiała mieć przy sobie dokumentu podczas prowadzenia pojazdu na terenie kraju. W razie policyjnej kontroli kierowca podaje dane osobowe, a następnie policjant wprowadzi je do obecnego w radiowozie systemu komunikacji z bazą danych o kierowcach i pojazdach. Jednocześnie zniknie mandat w wysokości 50 zł za brak dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień.

Rejestracja nowego pojazdu przez salon samochodowy

Od 4 czerwca 2021 r., w życie wejdzie kolejna zmiana. Po nowelizacji w art. 73c Prawa o ruchu drogowym — nabywca nowego samochodu, przyczepy lub motoroweru będzie mógł upoważnić salon sprzedaży do złożenia wniosku o rejestrację pojazdu, odbioru decyzji o czasowej rejestracji pojazdu, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic rejestracyjnych. Wszystko będzie mogło się odbyć drogą elektroniczną.

Pojazdy używane

Zgodnie ze znowelizowanym art. 73 ust. 1a jeśli kupiony pojazd był już zarejestrowany w Polsce, to niezależnie od miejsca jego rejestracji możliwe będzie złożenie wniosku o pozostawienie dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Będzie to możliwe wtedy, gdy tablice rejestracyjne na zakupionym pojeździe są w pełni czytelne i odpowiadają obowiązującemu wzorowi.

Karta pojazdu

Od 4 września 2022 r. polskie urzędy przestaną wydawać karty pojazdu, nalepki kontrolne oraz jej wtórniki.

 

Wasze komentarze

piątek, 15.1.2021 11:18
czwartek, 14.1.2021 18:34
czwartek, 14.1.2021 08:26
środa, 13.1.2021 13:16
środa, 13.1.2021 12:21
środa, 13.1.2021 11:01
poniedziałek, 11.1.2021 11:06
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica