komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

niedziela, 20 września 2020

Filipiny, Eustachego

Warsztaty z digitalizacji w gminie Żarów

czwartek, 12.9.2019 09:59 , komentarze: 0 , odsłony: 678
kategorie artykułu:

Fundacja Inicjatywa B w ramach projektu: „Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów” zaprasza na warsztaty praktyczne z digitalizacji dokumentów historycznych, które odbędą się w Żarowie oraz w Imbramowicach. 

Zajęcia praktyczne realizowane w ramach Biblioteki dziedzictwa, odbędą się w dwóch miejscowościach dla społeczności szkolnej: W Żarowie, 20 września organizatorzy projektu zapraszają do Biblioteki Publicznej, gdzie zostanie przeprowadzony blok warsztatowy pt. „Digitalizacja dokumentów historycznych”, który został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w programie „Patriotyzm Jutra”. Natomiast 27 września, w Szkole Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach odbędą się warsztaty z „Ucyfrowienia dokumentów historycznych”, które zostały dofinansowane z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w programie „Wspólnie dla dziedzictwa”.

Warsztaty dedykowane są dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych. Uczestnicy wezmą udział w kilkugodzinnym kursie praktycznym, który unaoczni tajniki digitalizacji dokumentów metodą powszechnie stosowaną oraz tą alternatywną. 

- W ramach warsztatów wykorzystamy posiadaną kolekcję archiwalnych dokumentów, które posłużą jako materiał źródłowy. Uczestnicy warsztatów nauczą się „obchodzić” z unikatowymi zbiorami, które mają często ponad 100-lat! Za pomocą sprzętu multimedialnego tj. skaner komputerowy, długopis skanujący, skaner do filmów pozytywowych i negatywów, aparat cyfrowy; nauczą się techniki wykorzystywanych w procesie digitalizacji – tłumaczy Tomasz Nycz.

Ponadto w ramach zajęć organizatorzy pokażą jak skanować, przetwarzać oraz zapisywać w różnych formatach skopiowane materiały, mając na uwadze przyjęte standardy. Przedstawią jak w szybki sposób przekopiować tekst gazet, książek i ulotek, który umożliwia dalszą pracę edytorską. Zapoznają warsztatowiczów z ucyfrowieniem tradycyjnych klisz fotograficznych oraz spróbują nauczyć się prostej obróbki cyfrowej niniejszych dokumentów. Ponadto podczas zajęć zostaną wykorzystane fragmenty filmów dokumentalnych, które oparte są na mikrofilmowaniu. 

Wszystko to co powyższe zostanie zrealizowane w formie autorskiego spotkania, które poprzedzi prezentacja projektu Biblioteki dziedzictwa oraz samego Regału pamięci i zbiorów, które się w nim znajdują. 

Zapisy na zajęcia prowadzone są bezpośrednio w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie oraz w Szkole Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach u fundacyjnych koordynatorów szkolnych. W przypadku chęci uczestnictwa osób poza szkolnych organizatorzy proszą o kontakt pod adresem: wezmeudzial@inicjatywab.pl 

 

 

Wasze komentarze

czwartek, 17.9.2020 14:53
czwartek, 17.9.2020 09:30
czwartek, 17.9.2020 09:10
wtorek, 15.9.2020 09:04
niedziela, 13.9.2020 09:43
czwartek, 10.9.2020 13:49
środa, 9.9.2020 09:10
4
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Panek car sharing
Panek car sharing
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia