W zabytkowym budynku dawnego szpitala powstaną mieszkania. Niebawem ruszą prace budowlane [SZCZEGÓŁY]

czwartek, 9.5.2024 14:01 2145 2

Zabytkowy gmach byłego szpitala przy ulicy Westerplatte w Świdnicy zostanie odremontowany. Prace budowlane zgodniez zapowiedzią nowego właściciela terenu, firmy Gradi Invest sp. z o.o., mają rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu. Powstanie tam nowe osiedle, a sam gmach szpitala zostanie przekształcony na mieszkania.

- Historia tego miejsca jest niezwykle bogata. Szpital wybudowany został w 1929 roku i był użytkowany przez zgromadzenie sióstr św. Elżbiety do zakończenia II wojny światowej. Po wojnie władze polskie przejęły gmach przy Westerplatte, który dalej służył jako szpital. W roku 2011 Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety odzyskało swoją dawną własność. Przez kolejnych 8 lat nic się z nieruchomością nie działo, aż do 2019 roku, kiedy to Prowincja Wrocławska Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety sprzedała dawny szpital przedsiębiorcy z Wrocławia. Developer chciał przeprowadzić remont zabytkowego obiektu oraz wybudować nowe budynki w sąsiedztwie. Uzyskał wszystkie niezbędne pozwolenia na budowę i przygotował koncepcje zagospodarowania terenu. Zapowiadana mieszkaniowa inwestycja jednak nie wystartowała, natomiast szpitalna działka została po raz kolejny sprzedana. Nowym właścicielem została wrocławska spółka Gradi Invest, która ma ambicje doprowadzić inwestycję do końca. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu - wylicza Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miasta w Świdnicy.

- Jesteśmy zdeterminowani, aby ten skomplikowany projekt zrealizować. Sama działka oraz gmach zbytkowego szpitala mają w sobie ogromny potencjał, a my mamy doświadczenie w renowacji  obiektów zabytkowych – zaznaczyła Izabela Chudzik, dyrektor ds. inwestycji firmy Gradi Invest.

Zgodnie z przejętą od poprzedniego właściciela dokumentacją inwestycja przy ul. Westerplatte zakłada renowację gmachu szpitala w jego obecnej formie. Budynek zostanie w całości odnowiony zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków z Wałbrzycha. W jego sąsiedztwie powstaną kolejne budynki mieszkalne. Koncepcja zakładała też kompleksowe zagospodarowanie terenu, zgodnie z którą powstaną tam parkingi podziemne, zieleń towarzysząca oraz elementy małej architektury.

- To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Świdnicy, którzy przez lata patrzyli jak budynek zabytkowego szpitala niszczeje i popada w ruinę. Cieszy nas jasna deklaracja nowego właściciela terenu oraz jego zapał w realizacji inwestycji. Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na efekty prac, które odmienią ten zapomniany przez lata budynek – podkreśliła Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

/mat. prasowe UM Świdnica/

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Borys czwartek, 09.05.2024 20:30
Zdewastowali to siostrzyce proszą o remont i miasto się godzi...
Ja piątek, 10.05.2024 11:54
Jak byk stoi w pierwszym zdaniu artykułu, kto jest właścicielem....