komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

środa, 2 grudnia 2020

Balbiny, Bibianny

W trosce o strzegomskie cmentarze

piątek, 30.10.2020 10:58 , komentarze: 0 , odsłony: 377
kategorie artykułu:

W październiku br. pracownicy ZUK Sp. z o. o. w Strzegomiu ręcznie wyczyścili pomnik z postacią leżącego żołnierza oraz herbem Strzegomia znajdujący się na terenie cmentarza komunalnego przy ul. Olszowej w Strzegomiu w obrębie nekropolii żołnierzy niemieckich poległych w I wojnie światowej. Alejki przyległe do grobów żołnierzy zostały wygrabione i uprzątnięte.

Przypomnijmy, w wydzielonej kwaterze znajduje się 109 grobów żołnierzy niemieckich. W środkowej części znajduje się w/w pomnik. W maju 1997 r. odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ofiarom II wojny światowej - zarówno poległym Polakom, jak i Niemcom. Na tablicy wyryto napis w języku polskim i niemieckim: ,,1939-1945 PAMIĘCI POLEGŁYCH, LUDNOŚCI CYWILNEJ, TYCH KTÓRZY ZMARLI Z DALA OD STRON OJCZYSTYCH". Kwatera powstała w 1921 r. z inicjatywy władz miejskich Strzegomia ze środków zebranych wśród mieszkańców. Autorem pomnika był dyplomowany inżynier - architekt rządowy Fritz Kretschmer. Wykonano go w zakładzie kamieniarskim Schlutzik w Strzegomiu.

- Kwatera żołnierzy niemieckich z okresu I wojny światowej podlega gminie Strzegom, która ma obowiązek opiekować się takimi wojennymi nekropoliami. Odwiedzając groby swoich bliskich w listopadzie proszę o zatrzymanie się na moment i chwilę refleksji przy grobach ofiar I i II wojny światowej. Dziękuję pracownikom Zakładu Usług Komunalnych w Strzegomiu za wspaniale wykonaną pracę - podkreśla Wioletta Urban-Smagłowska, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 6 godz temu
dzisiaj, 9 godz temu
dzisiaj, 10 godz temu
wtorek, 1.12.2020 11:17
wtorek, 1.12.2020 10:48
wtorek, 1.12.2020 10:10
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz