W Świdnicy będą rozmawiać o autyzmie

wtorek, 2.4.2024 10:57 178 0

W kwietniu, miesiącu poświęconym świadomości autyzmu, w Świdnicy organizowany jest wyjątkowy cykl spotkań: Autyzm na co dzień. Rozmowy w spektrum. Codziennie, w dniach 15- 20 kwietnia 2024 roku każdy będzie miał okazję dołączyć do codziennych popołudniowych spotkań z ekspertami, specjalistami, samorzecznikami.

To inicjatywa Fundacji Z Innej Bajki, która ma na celu lokalną zmianę świadomości społecznej wobec osób z ASD i propagowanie wiedzy, poszerzenie empatii i zrozumienia dla odmiennych potrzeb i możliwości osób ze spektrum autyzmu oraz zwrócenie uwagi na to, że autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju, które towarzyszy dziecku, a tym samym rodzinie przez całe życie.


- Chcemy stworzyć przestrzeń do dyskusji jak całościowo wesprzeć potencjał rozwojowy dziecka ze spektrum autyzmu. Każde spotkanie prowadzić będą eksperci w swojej dziedzinie. Zaprosiliśmy fantastycznych gości. Osoby, które na co dzień wspierają dzieci, młodzież i dorosłych w spektrum autyzmu: dr Aśkę Ławicką, lek. Alicję Kosmalską, Jacka Kielina, Joannę Klagę, Annę i Jerzego Janiaków, Sylwię Kowalską czy Społecznego Rzecznika Praw Dziecka - Janka Gawrońskiego - mówi prezeska fundacji, Sylwia Łabuda.

Spotkania będą okazją do osobistego spotkania z ekspertami, specjalistami, rodzicami i osobami z autyzmem by lepiej zrozumieć wyzwania i osiągnięcia osób w spektrum.

- To już druga edycja tego wydarzenia. Tym razem więcej uwagi poświęcimy edukacji włączającej osób uczniowskich w spektrum z własnymi potrzebami edukacyjnymi, perspektywie samorzeczniej, rodzicielskiej i eksperckiej. Diagnozie potrzeb rozwojowych jako odpowiedzi na brak rzetelnego wsparcia uczniów w spektrum. - dodaje. Jak mówi fundacja, to czas na otwartą i szczerą dyskusję, podczas której każdy może zadać pytanie, podzielić się swoją historią lub po prostu wysłuchać innych. Spotkania będą odbywać się w godzinach popołudniowych w Świdnicy.Wydarzenie jest bezpłatne, jednak obowiązują zapisy na każde spotkanie.


Więcej informacji, harmonogram spotkań i szczegóły rejestracji znajdziesz na naszej stronie wydarzenia: https://fb.me/e/1QOsQA48m Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Rzecznik Praw Dziecka - Monika Horna - Cieślak.

O fundacji: Fundacja Z Innej Bajki jest organizacją pozarządową z 3 - letnim doświadczeniem w edukowaniu, inspirowaniu i inicjowaniu zmian w edukacji, i wychowaniu, opartym na empatycznej komunikacji.

Tworzy projekty zmieniające otoczenie i wspierające rozwój dziecka. Buduje rzeczywistość pozbawioną ograniczeń. Skupia się na działaniach edukacyjnych, bo wierzy, że tylko świadoma edukacja, oparta na empatii i relacji pozwala stać się świadomym i szczęśliwym człowiekiem.

Marzy o stworzeniu dla dzieci, szkoły przyjaznej uczniom, nauczycielom i rodzicom. Chce, żeby nauczyciele w procesie dydaktycznym kierowali się znajomością neuroedukacji przede wszystkim po to, aby zacząć zmieniać stary, nieskuteczny system
edukacyjny na taki, w którym zamiast nauczania stworzyć dla każdego ucznia warunki do uczenia się. Wierzy w siłę człowieka wewnątrzsterownego.


Agenda wydarzenia i ZAPISY

15 kwietnia ( poniedziałek)
16:00 - Alicja Kosmalska - Psychofarmakoterapia w spektrum autyzmu
Zapisy na to spotkanie: https://tiny.pl/dgq5b

16 kwietnia (wtorek)
16.00 - Joanna Ławicka- Diagnoza potrzeb rozwojowych jako odpowiedź na brak
rzetelnego wsparcia uczniów w spektrum
Zapisy na to spotkanie: https://tiny.pl/dgg18

17 kwietnia (środa)
16:00 - Joanna Klaga, Jacek Kielin - Jak wprowadzać dziecko w spektrum w świat?
Zapisy na to spotkanie: https://tiny.pl/dg4h4

18 kwietnia (czwartek)
16:30 - Sylwia Kowalska - Edukacja włączająca osób uczniowskich w spektrum autyzmu
z własnymi potrzebami edukacyjnymi. Perspektywa samorzecznia, rodzielska i
ekspercka.
Janek Gawroński "Różnorodne Ja. Waga i istota samostanowienia"
Zapisy na to spotkanie: https://tiny.pl/dtq6m

19 kwietnia (piątek)
16:30 - Sylwia Kowalska - Niezbędnik systemowy dla osób opiekuńczych, rodziców osób
w spektrum autyzmu i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Edukacja, orzecznictwo,
sprawy socjalno-bytowe.
Janek Gawroński "Różnorodne Ja. Waga i istota samostanowienia"
Zapisy na to spotkanie : https://tiny.pl/dttn1

20 kwietnia (sobota)
12.00 - Anna Janiak, Jerzy Janiak- W spektrum samodzielności. Doświadczenia dziecka
a dobrostan przyszłewego dorosłego człowieka.
Zapisy na to spotkanie: https://tiny.pl/dtn7w

Dodaj komentarz

Komentarze (0)