W SP 6 doradztwo rozwija się prężnie…od projektu do sieci doradców i dolnośląskiej konferencji

środa, 13.6.2018 09:46 4547 0

Doradztwo zawodowe w świdnickiej Szkole Podstawowej nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego staje się jednym z modelowych rozwiązań pracy szkolnego doradcy zawodowego. Mnogość działań oraz ich różnorodność potęguje pozytywne emocje nie tylko wśród uczniów, rodziców, nauczycieli, zaprzyjaźnionych szkół i firm, ale również wśród wielu doradców i specjalistów współpracujących z  placówką.

Przygoda z doradztwem zawodowym w naszej placówce - jeszcze wówczas Gimnazjum nr 4 im. Noblistów Polskich rozpoczęła się w momencie realizacji pierwszego ważnego projektu „Nowoczesne rozwiązania w doradztwie zawodowym” 1 czerwca 2014 w którym nasi uczniowie i rodzice standaryzowali nowoczesne narzędzia publikowane przez Fundację dla Porozumienia Europejskiego w Krzyżowej pt. „Kalejdoskop kariery”. Projekt obejmował wszechstronne wzmocnienie, rozbudzenie i przede wszystkim motywację do pracy nad własnymi umiejętnościami, predyspozycjami i cechami osobowymi w celu świadomego planowania kariery edukacyjno-zawodowej. 30 czerwca 2015 roku podczas podsumowania projektu powstał wspólny pomysł z dyrektorem Tomaszem Całką, aby kontynuować wspólne interdyscyplinarne i międzyszkolne działania w ramach sieci doradców.

Tak właśnie powstała Sieć doradców zawodowych Ziemi Świdnickiej, którą oficjalnie na I Forum Doradców 23 października 2015r. zainicjowano podpisaniem listu intencyjnego z Fundacją dla Porozumienia Europejskiego Krzyżowa w obecności władz miasta oraz dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych ze Świdnicy. Celami naszej sieci są przede wszystkim:

  • wymiana wiedzy, doświadczenia zawodowego - „dobrych praktyk” pomiędzy uczestnikami forum,

  • propagowanie doradztwa edukacyjno-zawodowego w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych,

  • wypracowanie siatki wsparcia dla doradców z regionu Dolnego Śląska,

  • wypracowanie multimedialnej bazy narzędzi z zakresu doradztwa zawodowego,

  • szkolenia z zakresu obsługi IT – pakietów programów niezbędnych w pracy osób zajmujących się doradztwem edukacyjno-zawodowym,

  • współpraca z PUP, JST, ORE, KOWEZiU, MEN, KO, Stowarzyszeniem Doradców Zawodowych, pracodawcami, rodzicami oraz uczelniami wyższymi,

  • organizacja konferencji, seminariów, warsztatów.

Początkowo nasza sieć ograniczała się do współpracy z partnerami z naszego miasta, po trzech latach jej istnienia współpracujemy już z doradcami i specjalistami z obszaru przedsiębiorczości, coachingu z całego Dolnego Śląska. Nasza placówka została nazwana przez uczestników naszej sieci jako rozpoznawalny punkt spotkań doradców, gdzie realizowana jest najważniejsza edukacyjna wartość dodana. Sieć doradców współpracuje również z podmiotami zewnętrznymi m.in. zakładami pracy, Urzędem Miasta, PUP Świdnica, SIPH Świdnica, szkołami ponadgimnazjalnymi. Współpraca polega przede wszystkim na:

  • prowadzeniu przez specjalistów pracujących w instytucjach zewnętrznych warsztatów i prelekcji dla uczestników sieci a także naszych uczniów i rodziców, współorganizacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości oraz Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery a także Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych dla uczniów i mieszkańców naszego miasta,

  • wspólnym badaniu/obserwowaniu rynku edukacyjnego i pracy - pozyskiwanie danych statystycznych, wymianie doświadczeń, szkoleniach z rynku pracy i współpracy ze szkołami ponadgimnazjalnymi - wycieczki zawodoznawcza dla uczniów,

  • warsztatach akademickich dla naszych uczniów dzięki współpracy z Wyższą Szkołą Zarządzania i Przedsiębiorczości z siedzibą w Wałbrzychu a także Wyższą Szkołą Bankową we Wrocławiu, również warsztatów dla naszych doradców w sieci prowadzonych przez ekspertów z akademickich biur karier,

  • pozyskiwaniu nowoczesnych narzędzi do pracy dzięki współpracy z firmą PROGRA a także najnowszych trendów edukacyjnych dzięki systematycznej współpracy z firmą Akademia Webinaru.

Dzięki prężnie działającej sieci oraz intensyfikacji podejmowania współpracy z różnymi osobami nasza sieć bezpłatnie przeszkoliła już ponad 150 nauczycieli, pedagogów i psychologów a także doradców zawodowych realizujących przede wszystkim działania szkolnego doradztwa zawodowego. Nasza sieć w trzyletnim okresie swojego istnienia zorganizowała XIV spotkań w tym dolnośląską konferencję „Wieloaspektowość w doradztwie zawodowym”. Tematyka szkoleń dla doradców była podyktowana przede wszystkim aktualnymi potrzebami uczestników spotkań, zrealizowaliśmy m.in. następujące spotkania tematyczne:

  • Przedsiębiorczy doradca, czyli rozwój-sukces-edukacja,

  • Kariera edukacyjno-zawodowa uczniów SPE a współczesny doradca zawodowy,

  • Aktywne metody w pracy z grupą w doradztwie zawodowym,

  • HRowe doradzanie i poradnictwo w szkole,

  • Kiedy uczeń szykuje się do podjęcia pracy… czyli jak z tą pracą i prawem pracy?

  • Narzędzia w doradztwie zawodowym, te znane i mniej znane…

  • Multimedialne narzędzia w pracy doradcy zawodowego

  • i inne.

Nasze działania zostały również zauważone i wyróżnione poprzez zaproszenie naszego doradcy zawodowego na konferencję organizowaną przez DODN we Wrocławiu pt. „Doradztwo zawodowe – perspektywy i praktyczne rozwiązania”, gdzie prezentowaliśmy naszą dwuletnią działalność podczas panelu „Przykłady dobrych praktyk w działalności szkolnego doradcy zawodowego” oraz podczas drugiego spotkania we Wrocławiu prowadząc szkolenia dla doradców zawodowych z całego Dolnego Śląska pt. „Multimedialne nadziędzia diagnostyczne w pracy doradcy zawodowego”. W Świdnicy natomiast doświadczenia naszej szkoły zostały wykorzystane podczas organizowania i planowania projektu Urzędu Miasta Świdnica „Zostańcie z nami – Miasto i Powiat Świdnica”, gdzie w pierwszym roku istnienia programu nasz doradca prowadził zajęcia edukacyjne z obszaru doradztwa zawodowego i coachingu we wszystkich placówkach partnerskich UM.

Kulminacyjny okres to przede wszystkim rok 2018, trzeci rok działania naszej sieci i organizacja 22 marca 2018r. dolnośląskiej konferencji „Wieloaspektowość w doradztwie zawodowym” na którą zostało zaproszonych 14 wybitnych trenerów od lat współpracujących z naszą siecią. Podczas konferencji wystąpiła m.in. dr Joanna Minta, pracownik DSW Wrocław, Wioletta Klimczak, pracownik DSW Wrocław, Katarzyna Druczak, ekspert ORE, doradca zawodowy ZS nr 5 w Wałbrzychu, Małgorzata Reichel, doradca zawodowy, konsultant DODN Wrocław, Beata Kras, trener biznesu i rozwoju osobistego, Grupa KRAS, Joanna Brosiło, starszy specjalista ds. oprogramowania Platforma Edukacyjna Wrocław, Violetta Kasiborska, doradca zawodowy, trener biznesu, Małgorzata Dziura-Sztejnberg, trener aktywności osób ON, „Job-Consutling”, prezes zarządu Fundacji „Bliżej Siebie”, Karolina Głuszek, pedagog, coach, inż. Agnieszka Jaroszewska, doradca, coach – ekspert wielokulturowości, a także Marcin Kuc, doradca zawodowy SP6 Świdnica

Konferencja stała się miejscem wymiany doświadczeń pomiędzy prawie 100 uczestnikami, czasem spędzonym w twórczej, kreatywnej i przede wszystkim praktycznej atmosferze, nawiązaniem nowych znajomości, wzmocnieniem już posiadanych kontaktów ale przede wszystkim znakiem dla naszej sieci, że takie działania na taką skalę są bardzo potrzebne.

- Szkolenia w ramach tzw. forum doradztwa zawodowego ziemi świdnickiej odbywają się w naszej szkole od trzech lat. 23 października 2015 roku zostało podpisane porozumienie pomiędzy ówczesnym Gimnazjum nr 4 oraz Fundacją Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego o wspólnej inicjatywie powołania forum doradztwa, które miało tworzyć sieć doradców zawodowych ziemi świdnickiej – tłumaczy wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 Tomasz Całka.

- Doradztwo zawodowe i orientacja zawodowa są w tej chwili bardzo ważnym aspektem, jeśli chodzi o zmieniającą się gospodarkę. Szybkość tych zmian powoduje, że musimy przygotować młodzież do podejmowania elastycznych i zgodnych z potrzebami dynamicznie zmieniającego się rynku pracy – mówi dyrektor szkoły Violetta Skibicka.

Jest to dla naszej placówki chyba najlepsze podsumowanie naszych starań i wielomiesięcznych przygotowań do konferencji a także znak, że nasze spotkania w ramach sieci doradców zawodowych, wymiana doświadczeń i praktycznych narzędzi, form i metod pracy stanowi podstawę działań współczesnego doradcy zawodowego. Moim zdaniem jest to najlepsza forma współpracy pomiędzy nami doradcami zawodowymi, możliwość wielokierunkowego spojrzenia na naszą pracę i możliwość wykorzystania niekończących się narzędzi, metod itd. w pracy z uczniami, rodzicami a także klientami dorosłymi.

Sieć doradców zawodowych w SP6 Świdnica będzie kontynuowana, w planach mamy II już konferencję dolnośląską i kolejne szkolenia w ramach sieci. Bardzo ważnym punktem na przyszły rok jest założenie w naszej szkole Centrum Poradnictwa i Doradztwa Zawodowego CPDZ w którym wszyscy uczniowie i rodzice będą mogli skorzystać z usług szkolnego doradcy zawodowego oraz z warsztatów z coachem i tutorem. Są to plany, czasami nawet i marzenia, ale przecież warto je mieć.

Oczywiście wszystkie powyższe działania były i mam nadzieję będą możliwe dzięki przede wszystkim zaangażowaniu wszystkich trenerów i uczestników sieci, przychylności dyrektora byłego Gimnazjum nr 4 Tomasza Całki a w chwili dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 Violetty Skibickiej, przychylności zatrudnienia przez UM Świdnica doradców zawodowych w szkołach na ½ etatu.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)