komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

niedziela, 20 czerwca 2021

Diny, Bogny

W Polsce wykonano ponad 22 mln szczepień

wtorek, 8.6.2021 08:24 , komentarze: 0 , odsłony: 105
kategorie artykułu:

W Polsce wykonano ponad 22 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 8,2 mln osób. W poniedziałek do kraju dotarło 2,1 mln dawek szczepionki firmy Pfizer. We wtorek ma dotrzeć 108 tys. dawek od Janssena, w czwartek 250 tys. dawek AstryZeneki, a w sobotę 250 tys. dawek Moderny.

W Polsce wykonano 22 134 362 szczepienia przeciw COVID-19. W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 8 223 526 osób – wynika z danych na rządowej stronie poświęconej szczepieniom.

Łącznie do Polski dostarczono dotąd 24 478 260 dawek.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 19 327 dawek. Zgłoszono 10 204 niepożądane odczyny poszczepienne.

Poniedziałek był pierwszym dniem rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19 nastolatków od 12 do 15 lat. Z tej grupy wiekowej zapisano 103 tys. młodych osób. Są to dane obrazujące stan z poniedziałku z godz. 21.00. Dla grupy 12-15 lat wystawiono 1,7 mln e-skierowań na szczepienie.

Szczepienia będą odbywać się najbliższych tygodniach w punktach szczepień, a od września także w szkołach. W czerwcu odbędzie się w szkołach akcja informacyjna na ich temat.

Młodzież w wieku 12-15 lat może się szczepić na takich samych zasadach jak wszyscy obywatele, tj. w punktach szczepień populacyjnych i w punktach szczepień powszechnych. Do tej pory w Polsce na szczepienia mogły zapisywać się osoby od 16 lat. W sumie w Polsce jest 2,58 mln uczniów w wieku 12-18 lat.

W poniedziałek do Polski dotarło 2,1 mln dawek szczepionki firmy Pfizer. "We wtorek ma dotrzeć 108 tys. dawek szczepionki firmy Janssen, w czwartek 250 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca, a w sobotę 250 tys. dawek szczepionki firmy Moderna" – powiedział prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że program szczepień przeciwko COVID-19 "bardzo mocno przyspieszył".

"Pod względem technicznym jesteśmy gotowi, aby do końca sierpnia każdy chętny był zaszczepiony. Czyli pod kątem logistyki, pod kątem dostaw szczepionek, do końca sierpnia każdy chętny może być zaszczepiony. Teraz kluczowe jest, aby przekonać te osoby do zaszczepienia" – powiedział rzecznik rządu.

Dodał, że "jeżeli odporność populacyjna będzie wysoka i będzie wiele osób zaszczepionych, to ryzyko czwartej fali jest dużo mniejsze. Ale faktycznie te obawy, co do jesieni, w każdym z nas funkcjonują".

Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Tylko szczepionka Jannsen (Johnson & Johnson) jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki. Minister zdrowia od poniedziałku 17 maja dopuszcza, aby szczepienia preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca wykonywane były przy zachowaniu odstępu od 35 dni między dwiema dawkami. Odstęp ten ma wynosić maksymalnie 84 dni dla AstryZeneki i 42 dni dla Pfizera i Moderny.

Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Preparatami firm Moderna, AstraZeneca i Jannsen szczepione są osoby w wieku od 18 lat. Od poniedziałku preparatem firmy Pfizer/BioNTech, obok osób pełnoletnich i w wieku w wieku 16-18 lat, mogą być szczepione także dzieci w wieku 12-15 lat.

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak podał, że w poniedziałek Moderna złożyła wniosek do EMA o rozszerzenie wskazań do jej stosowania u młodzieży w wieku 12-18 lat. Zaznaczył, że skuteczność szczepionki Moderny u ok. 3,7 tys. nastolatków, którzy ją otrzymali, wynosi 100 proc.

Zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego na razie COVID-19 Vaccine Moderna jest wskazana do uodparniania osób w wieku 18 lat i starszych w celu zapobiegania chorobie COVID-19 wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2. (PAP)

 

Wasze komentarze

środa, 16.6.2021 11:46
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz