W okolicach Masywu Ślęży pojawiły się wilki

czwartek, 16.3.2023 08:02 3117 7

W gminie Sobótka pojawiły się wilki. W zeszłym tygodniu na jednym z pastwisk w obrębie Sulistrowiczek doszło do ataku drapieżnika na stado owiec. To informacje pewne i potwierdzone m. in. przez fotopułapki. Leśnicy uspokajają – tych zwierząt nie należy się bać, unikają człowieka i nieprowokowane na pewno nie zaatakują.

 - Z 17 sztuk owiec rasy Shropshire zginęło 13 sztuk, 1 została poraniona, 3 przeżyły bez obrażeń. Z oględzin wykonanych na miejscu zdarzenia przez RDOŚ, PIWet, lekarzy weterynarii można stwierdzić, że wiele wskazuje na atak wilka. Sposób zaduszenia zwierząt, wyjedzenia wnętrzności, obrażeń, skala ataku oraz ślady znalezione na miejscu z bardzo dużym prawdopodobieństwem pozwalają powiedzieć, że mamy do czynienia z atakiem tego nowego w naszych lasach drapieżnika na stado owiec. Z informacji od RDOŚ, które udało nam się uzyskać wynika, że nie jest to pierwsze takie wydarzenie w  gminie Sobótka. Zaatakowane było też wcześniej stado w Sobótce oraz stado kóz w Sulistrowiczkach. Fotopułapki Leśnictwa umieszczone w Będkowicach oraz na Wzgórzach Oleszeńskich również potwierdzają obecność wilka w Masywie Ślęży - informuje Marcela Hryniak-Bereżnicka, sołtys Sulistrowiczek.

 Wilk nie zaatakuje człowieka. Zwierzęta gospodarskie, najczęściej trzymane w zagrodach to bardzo łatwy łup dla drapieżnika. To często też doskonały materiał treningowy dla młodych osobników. To działania instynktowne.

- To bardzo przykre wydarzenie jest dla naszej społeczności dużym zaskoczeniem, bo pastwiska nie są oddalone od wsi, owce też są doglądane codziennie przez właścicieli, samo pastwisko znajduje się przy traktach spacerowych z pięknymi widokami na Zalew Sulistrowicki oraz Ślężę. Chcielibyśmy ostrzec innych hodowców zwierząt gospodarskich, również w naszych gminach sąsiednich: Gmina Marcinowice Gmina Jordanów Śląski Gmina Niemcza Gmina Świdnica - miejsce gdzie warto żyć Gmina Mietków, że do takich ataków drapieżnika może ponownie dojść w innych miejscach w następnych tygodniach. Bardzo ważnym jest zabezpieczenie swoich zwierząt, sprawdzenie pastwisk i ich ogrodzeń, zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń (np. fladry, pastuchy, spędzanie zwierząt do budynków inwentarskich na noc, itp.)Wiemy, że w naszych ślężańskich wioskach jest bardzo wiele niewielkich hodowli, więc warto już teraz podjąć odpowiednie środki zabezpieczające zwierzęta przed takimi atakami  - dodaje sołtys Sulistrowiczek.

 Czy wilki stanowią zagrożenie dla ludzi? W rzadkich przypadkach wilki mogą stanowić zagrożenie dla człowieka, ale takie incydenty są bardzo rzadkie i zazwyczaj zachodzą, gdy wilk jest głodny lub osierocony. W większości przypadków wilki unikają ludzi. Ataki wilków na ludzi są niezmiernie rzadkie, znacznie częstsze i bardziej dotkliwe są pogryzienia przez psy. Niemniej jednak ludzie powinni zawsze pamiętać, że duże wilki mogą okazać się niebezpieczne, np. wówczas, gdy są wcześniej dokarmiane przez ludzi, oswajane, ranne lub chore. Mieszkańcy Sulistrowiczek i okolic proszeni są o to, aby zwracać uwagę na otoczenie zwłaszcza w nocy i nad ranem.

- Jeśli usłyszycie niepokojące dźwięki, odgłosy zwierząt gospodarskich jak np. beczenie w nocy, tupot biegającego stada - to zadzwońcie do właściciela i powiadomcie go. Być może dzięki temu uda się odpowiednio wcześniej przybyć na miejsce i przepłoszyć drapieżnika. To ważne by informować się nawzajem o takich wydarzeniach, by móc zabezpieczyć swoje zwierzęta. Warto też porozmawiać ze Stowarzyszeniami zajmującymi się wilkami, by dowiedzieć się o nich więcej, by nauczyć się żyć w ich obecności w lasach. Nasze KGW Sulibabki planuje zorganizować warsztaty dla dorosłych i dla dzieci przy współpracy z Stowarzyszenie "Z Szarym Za Płotem" by edukować naszych mieszkańców, tak by uniknąć niepotrzebnej paniki, zabezpieczyć swoje zwierzęta gospodarskie i oswoić się z nowymi leśnymi mieszkańcami naszych lasów - przekazała Marcela Hryniak-Bereżnicka.

foto - FB Sulistrowiczki, Wikipedia

Przeczytaj komentarze (7)

Komentarze (7)

Stop fake newsom piątek, 17.03.2023 16:30
Doba żądam.sprostowania niesprawdzonych informacji powodujących nagonkę na wilki. Niekompetencja dziennikarzy...
xyz piątek, 17.03.2023 16:13
wilki lisy kruki sieją największe spustoszenie w przyrodzie ,brak zajęcy...
anka czwartek, 16.03.2023 11:09
Ledwo nastała moda na leśne spacery, chodzenie i bieganie a...
Maciej Wierciński czwartek, 16.03.2023 22:12
Mieszkam w Sulistrowiczkach i dosłownie przez płot od tych zagryzionych...
anka czwartek, 16.03.2023 10:43
W czasie, kiedy nastała moda na spacery po lesie...
Darek czwartek, 16.03.2023 19:36
Spaceruje po lasach od 15 lat i jakoś nigdy nie...
Ja czwartek, 16.03.2023 19:33
Widziałaś kiedyś wilka? Zostałaś zmanipulowana jak reszta społeczeństwa, która daje...