W jakich pomieszczeniach sprawdzi się folia grzewcza?

piątek, 22.7.2022 15:05 450

Nowoczesne systemy ogrzewania podłogowego działają zupełnie inaczej niż te znane sprzed kilkudziesięciu lat. Folia grzewcza jest cienka, trwała i ekologiczna, a to otwiera przed inwestorami zupełnie nowe możliwości. Zobaczmy, w jakim pomieszczeniach da się ją zastosować.

Pod co kładzie się folię grzewczą?

Rodzaj pomieszczeń, w których kładzie się folię grzewczą, determinuje tak naprawdę pokrycie podłogowe, jakie jest tam zastosowane. Elektryczne ogrzewanie podłogowe da się zastosować w każdym pomieszczeniu, ale folia grzewcza służy do uzupełniania drewnianych podłóg. Nie każda będzie się do tego nadawała. Najczęściej folia grzewcza jest stosowana przy:

  • desce barlineckiej,
  • desce trójwarstwowej,
  • parkiecie montowanym „na zamek”,
  • i innych podłogach w technologii „pływającej”.

Folia grzewcza jest tak cienka, że nie odznacza się w żaden sposób pod podłogą ani nie podnosi jej poziomu. Większość producentów umieszcza na opakowaniu informację o tym, czy dany system nadaje się do zastosowania na folię grzewczą. Natomiast pod płytki podłogowe co do zasady stosuje się maty grzewcze.

Gdzie najczęściej stosuje się folię grzewczą?

Drewniane pokrycia podłogowe są coraz bardziej nowoczesne. Deski ulegają kolejnym modyfikacjom. Kiedyś nie zdarzało się, by umieszczano je np. w łazienkach czy na balkonach w bloku, a dziś to coraz częściej jest możliwe. W związku z tym, że parkietów, desek i laminatów jest w naszych domach coraz więcej, rośnie też liczba zastosowań dla folii grzewczej. Można tu wymienić m.in.:

  • korytarze,
  • kuchnie,
  • sypialnie,
  • pokoje dziecięce,

Gdy zapytaliśmy o to w firmie Samurio, okazało się, że folie grzewcze da się zamontować również... pod sufitem. Konkretnie chodzi o systemy podwieszane. W ten sposób coraz częściej udaje się ogrzać całe pomieszczenie za pomocą samych folii grzewczych. To się sprawdza szczególnie tam, gdzie nie ma miejsca na grzejniki, piece ani promienniki. Folia grzewcza pod sufit ma jednak odpowiednio wyższą moc, by użytkownicy mieli szansę odczuć ciepło emitowane tą drogą. Dlatego raczej nie powinno się samodzielnie montować takich folii. Na stronie samurio.pl można zamówić projekt wraz z montażem również pod sufitem.

Folia grzewcza – nie tylko w domu

Dotychczas jedynie właściciele domów mogli marzyć o ciepłej podłodze przez cały rok. Folia grzewcza to zmienia! Znika też ograniczenie, które pozwalało na montaż podłogówki jedynie na parterze.

System wodnego ogrzewania podłogowego miał kilka cm grubości i był ciężki, przez co nie sposób było zamontować go na piętrze. Folia grzewcza ma zaledwie kilka mm grubości i znajduje się tuż pod podłogą.

Może więc zostać umieszczona również na pozostałych piętrach obiektu. W związku z tym nie ma już powodu, dla którego właściciele mieszkań nie mogliby mieć ogrzewania podłogowego. Dotyczy to zarówno apartamentów, bloków, jak i kamienic, pod warunkiem że izolacyjność budynku umożliwia takie rozwiązanie.