VII Przegląd pieśni religijnej w Olszanach

piątek, 5.6.2015 09:40 840 0

„Ludzie nauczcie się śpiewać i tańczyć, bo Aniołowie w Niebie nie będą wiedzieli, co z Wami zrobić” . Ta myśl św. Augustyna przyświeca mieszkańcom Olszan, którzy śpiewają jak z nut, uczą innych, propagują śpiew i robią to dobrze, nie tylko w ramach zespołu folklorystycznego Olszaniacy, ale także podczas VII Przeglądu pieśni religijnej, który odbył się 17 maja br. w Kościele pod wezwaniem Św. Trójcy.

W tym dniu kościół w Olszanach wypełnił się po brzegi także i z tego powodu, że koncert był dedykowany Ojcu Św. Janowi Pawłowi II. Dedykacja naszemu świętemu nie dziwi, bowiem w 2015 r. minął rok od Jego kanonizacji i 10 lat od Jego śmierci. Zaproszenie na koncert przyjęło 13 zespołów folklorystycznych z Dolnego Śląska, które zaprezentowały pieśni religijne, w tym pieśni maryjne, o głębokim przesłaniu duchowym. Najbardziej porwała widownię do wspólnego śpiewu „Barka”, umiłowana pieśń Św. Jana Pawła II.

Niespodzianką przeglądu był koncert Stanisława Górki, zasponsorowany przez burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchytę, miłośnika folkloru i promotora zespołu.

Gospodarzem spotkania i jednocześnie wizytówką wsi był zespół folklorystyczny Olszaniacy, który od 7 lat jest organizatorem przeglądu pieśni religijnej. Inicjatorami powstania tej idei były członkinie zespołu - Zofia Chlewa i Helena Sołowij.

Przegląd pieśni religijnej w Olszanach stał się niezwykłą przestrzenią duchową, jednoczącą ludzi w śpiewie, bo - jak mówią poeci - kto śpiewa, ten dwa razy się modli …i ma dobre serce.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)