Uwaga na SMSy od oszustów!

poniedziałek, 13.9.2021 10:13 179 0

Oszuści podszywając się pod dostawcę energii wysyłają sms do użytkowników z informacją o konieczności zapłaty za zaległości za prąd. Nieuregulowanie wskazanej kwoty spowoduje odłączenie energii elektrycznej. Niestety wejście w zawarty w treści wiadomości link i autoryzowanie transakcji powoduje utratę z konta kwoty znacznie większej niż podana w wiadomości. Świdniccy policjanci apelują , bądźmy ostrożni i zawsze weryfikujmy otrzymane wiadomości.

O metodach działania oszustów informowaliśmy już wielokrotnie. Sposób ich działania jest bardzo podobny, dlatego bez względu na przedstawioną historię zawsze musimy zachować czujności i przede wszystkim zweryfikować otrzymaną wiadomość. Tym razem przestrzegamy przed dopłatą do rachunku za prąd.

Sprawcy oszustw podszywając się pod dostawcę energii wysyłają do użytkowników wiadomość sms, w treści której informują o niewielkiej zaległości za prąd. Nieuregulowanie tej kwoty spowoduje odłączenie energii elektrycznej.

W wiadomości podany jest również link, umożliwiający dokonanie opłaty. Po wejściu w niego jesteśmy przekierowani na stronę płatności, gdzie mamy możliwości wyboru banku. Następnie odbywa się proces logowania, w którym podany zostaje tylko numer klienta, bez żadnego hasła. Po chwili otrzymamy sms z kodem, który należy wpisać we wskazanym na stronie miejscu. Niestety wykonanie tych czynności może być bardzo zgubne i prowadzić do utarty kwoty znacznie większej niż została wskazana w wiadomości.

Dlatego świdniccy policjanci raz jeszcze przestrzegają przez sprawcami oszustw. Ich metody są cały czas udoskonalane, dlatego bardzo ważne jest, żebyśmy nie robili niczego pochopnie i pod presją czasu.

  • Zanim dokonamy płatności musimy zweryfikować czy opisana w wiadomości sytuacja faktycznie ma miejsce.
  • Nigdy też nie wchodźmy w otrzymane linki, które przekierowują nas na fałszywe strony banku. Nie dajmy się zwieźć, gdyż są one łudząco podobne do tych, z których korzystamy na co dzień.
  • Podczas logowania się musimy być bardzo ostrożni i czujni.
  • Ważne jest także, żebyśmy o metodach stosowanych przez oszustów rozmawiali z najbliższymi.
  • To pozwoli im ochronić nie tylko pieniądze, ale i dane osobowe.

źródło: KGP

Dodaj komentarz

Komentarze (0)