komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

poniedziałek, 21 września 2020

Jonasza, Mateusza

USA otwarte dla Polaków. Od 11 listopada możemy podróżować bez wiz!

środa, 6.11.2019 12:47 , komentarze: 0 , odsłony: 2525
kategorie artykułu:

To dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy od lat marzyli o podróży do USA, ale na ich drodze stały formalności związane z wydawaniem wizy. Od 11 listopada Polacy będą mogli wjechać do Stanów Zjednoczonych bez konieczności ubiegania się o ten dokument.

- Bardzo dziękuję prezydentowi Donaldowi Trumpowi, który obiecał mi, że Polska będzie przyjęta do programu bezwizowego przed końcem jego kadencji, dziękuję pani ambasador USA w Polsce za zaangażowanie w to i bardzo poważne potraktowanie tej sprawy, dziękuję wszystkim moim rodakom, którzy się w tę sprawę zaangażowali - powiedział prezydent Andrzej Duda. - Kilka tygodni temu mówiliśmy, że zajmie to kilka tygodni, może miesięcy. Udało się to przeprowadzić dzisiaj i ta procedura się zamyka. Waszyngton oficjalnie ogłosi przystąpienie Polski do programu ruchu bezwizowego - dodał.

Dopuszczenie Polski do programu bezwizowego oznacza, że wizy nie będą wymagane w przypadku pobytu w Stanach Zjednoczonych do 90 dni. Nowe prawo wchodzi w życie z dniem 11 listopada.

Warto wiedzieć, że od lat prawo wjazdu do USA bez wizy mają mieszkańcy 38 krajów, w tym 23 państw Unii Europejskiej. 

Od 11 listopada  podróżny udający się do Ameryki będzie musiał najpóźniej na 72 h przed wylotem wypełnić formularz Electronic System for Travel Authorization (ESTA, pol. Elektroniczny System Autoryzacji Podróży, płatne 14 dolarów). To jednak nie gwarantuje wylotu z Polski. O tym czy wsiądziemy na pokład samolotu zdecyduje oficer U.S. Customs and Border Protection Agency weryfikujący dokumenty. Może się zdarzyć również, że już po przylocie do Stanów zostaniemy zawróceni do kraju kolejnym rejsem.  Rocznie z amerykańskich lotnisk, pomimo posiadania ważnej promesy, odsyłanych jest ok. 500 Polaków. 

 

Wasze komentarze

wczoraj, 23 godz temu
sobota, 19.9.2020 19:25
piątek, 18.9.2020 08:33
czwartek, 17.9.2020 09:06
22
środa, 16.9.2020 10:30
1
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Panek car sharing
Panek car sharing
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D