Upamiętnią Żołnierzy Wyklętych. Gdzie pobiegną "Tropem Wilczym" w naszym powiecie?

piątek, 1.3.2024 08:00 953 2

W niedzielę, 3 marca w całej Polsce organizowane będą Biegi "Tropem Wilczym" ku pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie zostało zainicjowane w 2013 roku, a od 2015 ma charakter ogólnopolski, na stałe wpisując się w kalendarz wydarzeń biegowych. Żołnierze Wyklęci upamiętnieni będą w ten sposób również w kilku gminach powiatu świdnickiego. Zerknijcie na zestawienie poniżej krótkiej notki historycznej.

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

Lista biegów w naszym powiecie (Kliknij, aby dowiedzieć się więcej):

Bieg Tropem Wilczym w Strzegomiu
Bieg Tropem Wilczym w Świdnicy
Bieg Tropem Wilczym w Żarowie
Bieg Tropem Wilczym w Roztoce
Bieg Tropem Wilczym i piknik pamięci w Jaworzynie Śląskiej

opr., foto: doba.pl

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

M piątek, 01.03.2024 08:52
Zróbcie lepiej ludzia do tego wykład kto to są wogole...
Śca piątek, 01.03.2024 17:06
Myślę że ludzie doskonale wiedzą kto to żołnierze wyklęci,...