Ujawniono kolejny nielegalny pobór prądu. Wiecie, ile grozi za taki występek?

środa, 15.5.2024 19:36 584 0

Policjanci świdnickiej komendy ujawnili kolejny incydent kradzieży energii elektrycznej. W środę, 14 maja funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą we współpracy z przedstawicielami firmy energetycznej prowadzili kolejne działania mające na celu ujawnienie nielegalnego poboru prądu.

Przeprowadzili kontrolę w jednym z mieszkań w gminie Marcinowice. Ujawniono tam nielegalne przyłącza do instalacji z pominięciem urządzeń pomiarowych. Przewody były podłączone do wewnętrznej linii zasilającej na odcinku między przyłączem budynku a układem pomiarowym w zabezpieczeniu przedlicznikowym głównym. Tym „sprytnym” sposobem mieszkaniec gminy Marcinowice doprowadzAł energię elektryczną do swojego domu.

 

-Przypominamy, że kradzież energii elektrycznej, zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Ponadto sprawca będzie musiał uregulować także naliczoną przez dostawcę opłatę za nielegalny pobór, której wysokość wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Nielegalne przyłącza to również zagrożenie dla bezpieczeństwa osób mieszkających w danym budynku. W wielu przypadkach nielegalny pobór energii elektrycznej wiąże się z uszkodzeniem instalacji. To z kolei jest częstą przyczyną pożarów bądź porażenia prądem nie tylko osób nielegalnie pobierających energię elektryczną, lecz również osób mieszkających w sąsiedztwie - przypomina asp. Magdalena Ząbek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

/KPP w Świdnicy/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)