Uhonorują Władysława Sokalskiego- pierwszego wiceprezydenta Świdnicy

poniedziałek, 2.5.2016 09:51 2220 0

Podczas ubiegłotygodniowej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy - Andrzej Dobkiewicz, reprezentujący fundację „Idea”, zaapelował do radnych o uhonorowanie Władysława Sokalskiego, jednego z dwóch pierwszych wiceprezydentów Świdnicy, jacy rozpoczęli budowę polskiej administracji Świdnicy w maju 1945 r.

W ubiegłym roku dzięki ministerialnemu wsparciu udało się przywrócić pamięć o tym, jak grupa ludzi w 1945 roku po prostu stworzyła profesjonalny teatr. Przez siedem kolejnych lat, gdy istniał, w Świdnicy wystąpili uznani artyści polskiej sceny, a później kina. Wśród nich był też Władysław Sokalski.

W czasie pracy nad projektem, który zaowocował między innymi powstaniem albumu „By czas nie zatarł i niepamięć. Teatr w Świdnicy w latach 1945-1952” postacią Władysława Sokalskiego zainteresował się Andrzej Dobkiewicz, autor albumu. – Gromadząc materiały do książki natrafiłem na informację, że Władysław Sokalski dwa lata wcześniej odebrał nagrodę za swoją pracę artystyczną. Postanowiłem spróbować Go odnaleźć – mówi Andrzej Dobkiewicz. Próba nawiązania kontaktu trwała kilka miesięcy. W końcu udało się. Konsekwencja było spotkanie z Panem Władysławem i powstanie kilkugodzinnego filmu, którego fragmenty zostaną zaprezentowane podczas najbliższego Festiwalu Tajemnic w Książu.

Pierwszy wiceprezydent Świdnicy przyjął zaproszenie Fundacji „Idea” do Świdnicy. Być może pojawi się na Festiwalu Tajemnic w Książu. Wszystko zależy od stanu zdrowia, dziś 94-letniego pioniera, który ma świetną pamięć i ze szczegółami opisywał pierwsze, powojenne lata w Świdnicy.

Do odwiedzin Świdnicy, pierwszy raz od 1949 r. byłaby znakomita okazja, wszystko wskazuje bowiem na to, że Rada Miejska podejmie decyzję o uhonorowaniu Pana Władysława. Mówiła o tym prezydent Beata Moskal-Słaniewska, która podziękowała Andrzejowi i Agnieszce Dobkiewiczom, za przywrócenie Świdnicy pamięci o jej pionierze.

- Ze wzruszeniem słuchałam historii Pana Władysława. Tacy ludzie to nasze perełki, których pracę i wkład w historię naszego miasta powinniśmy traktować w szczególny sposób. Myślę, że głosowanie w sprawie uhonorowania Pana Władysława Sokalskiego, będzie tylko formalnością – mówiła prezydent miasta.

Apel do radnych został przez Andrzeja Dobkiewicza złożony na ręce przewodniczącego RM Jana Dzięcielskiego w imieniu Fundacji „Idea”, której celem jest przywracanie pamięci o ludziach związanych z miastem i go tworzących oraz pielęgnowanie lokalnego patriotyzmu.

Wystąpienie Andrzeja Dobkiewicza uzupełnił fragment filmu, w którym Władysław Sokalski ze łzami w oczach i łamiącym się ze wzruszenia głosem podziękował prezydent Świdnicy Beacie Moskal-Słaniewskiej za przekazane przez nią za pośrednictwem Andrzeja Dobkiewicza pamiątki ze Świdnicy. Pozdrowił też wszystkich mieszkańców, stwierdzając, że: – Świdnica była i jest moim miastem.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)