komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

czwartek, 29 lipca 2021

Olafa, Marty

Uczą się i pracują w ekologicznym ogrodzie

czwartek, 10.6.2021 13:05 , komentarze: 0 , odsłony: 285
kategorie artykułu:

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Grodziszczu od maja bieżącego roku uczestniczą w zajęciach realizowanych w ramach projektu Fundacji Krzyżowa “Żywność – z tradycją w przyszłość”. Warsztaty odbywają  się, m.in. w ekologicznym permakulturowym* ogrodzie edukacyjnym, w którym dzieci w roli ogrodników uczą się, jak można współpracować z naturą przy uprawie roślin,  obserwują przyrodę, eksperymentują, by wyrobić w sobie nawyki racjonalnego gospodarowania zasobami środowiska, w tym wyprodukowaną żywnością.

W ogrodzie oprócz zielnika, warzywniaka powstał malowniczy zakątek pod dębami, który ma służyć wytchnieniu i pełnić funkcję zielonej klasy- miejsca do omawiania zagadnień teoretycznych. Planowane są również zajęcia na temat domowych sposobów konserwowania produktów oraz warsztaty kulinarne propagujące zasadę zero waste, co wydaje się  szczególnie istotnych zagadnieniem etycznym w dzisiejszej rzeczywistości, kiedy  na świecie marnuje się  1/3 wyprodukowanej żywności.

Tematyka warsztatów zaprojektowana została w nawiązaniu do pór roku:

  • WIOSNA: Różnorodność biologiczna, regionalność

  • LATO: Zmiany klimatyczne, niedobór wody, metody zapobiegnia

  • JESIEŃ: Sezonowość żywności, radzenie sobie z jej obfitością i niedoborem

  • ZIMA: Globalne współzależności i niezależność żywnościowa 

Zaplanowane niemal na rok spotkania  dadzą uczniom okazję do obcowania z naturą w cyklu rocznym i pomogą zrozumieć, dlaczego produkcja żywności w sposób zrównoważony jest ważnym elementem w przezwyciężeniu kryzysu ekologicznego.

Ponieważ sytuacja epidemiczna stabilizuje się, od połowy czerwca działania zostaną poszerzone  o aspekt międzypokoleniowy: uczniów wspierać będą  Wolontariusze Trzeciego Wieku- Seniorzy będą towarzyszyli dzieciom w zajęciach, pomagali w razie potrzeby i dzielili się swoim doświadczeniem.

Aktualne informacje o działaniach „okołoogrodowych” znajdują się na stronie internetowej szkoły oraz na stronie www.krzyzowa.org.pl

*Permakultura – gałąź inżynierii ekologicznej tworząca  samoregulujące się systemy rolnicze na wzór ekosystemów naturalnych, przy  jednoczesnym zapewnieniu obfitości  produktów roślinnych niezbędnych do zaspokajania lokalnych potrzeb

 

Wasze komentarze

wczoraj, 18 godz temu
wtorek, 27.7.2021 12:27
poniedziałek, 26.7.2021 14:04
poniedziałek, 26.7.2021 13:53
poniedziałek, 26.7.2021 13:27
poniedziałek, 26.7.2021 10:04
poniedziałek, 26.7.2021 09:39
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Mati Autogaz
Mati Autogaz
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica