„Twój pies, Twój obowiązek”. Uczniowie SP w Jaworzynie Śląskiej proszą: sprzątajcie po swoich psach

środa, 1.6.2022 09:40 522 0

Mają 10-11 lat i mnóstwo pomysłów na to, by mieszkańcom gminy Jaworzyna Śląska żyło się lepiej. Na początek namalowali plakaty, kupili papierowe torebki, zrobili ulotki i ruszyli w teren, by przekonywać właścicieli psów do sprzątania po swoich pupilach. – Pies to obowiązek. Chcemy, by nasze miasto było czyste – mówią uczniowie klasy 4c Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej.

 Na ulicach gminy, dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego, można zobaczyć kolorowe plakaty, wykonane przez uczniów klasy 4c ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Jaworzynie Śląskiej: Aleksandra Araszczuka, Łukasza Charytanowicza, Sebastiana Dobrowolskiego, Sławomira Dudzica, Bartosza Grzyba, Julię Kanarską, Marię Kapuścińską, Nikolę Kunysz, Kamila Lubczyńskiego, Nadię Miklaszewską, Marlenę Olszewską, Karola Pasikowskiego, Hannę Polus, Stanisława Rybkę, Antoninę Sułek, Kacpra Wardziaka. Plakaty to jeden z elementów akcji „Twój pies, Twój obowiązek”, jaką w marcu uczniowie zainaugurowali wspólnie z wychowawczynią Kamilą Gracą.Rozmawialiśmy kiedyś na lekcji i stwierdziliśmy, że na chodnikach i trawnikach w naszym mieście jest bardzo dużo psich kup i że trzeba coś z tym zrobić – opowiada Łukasz Charytanowicz. Nie chcemy, żeby tak było, dlatego wymyśliliśmy tę akcję – dopowiada Aleksander Araszczuk. – Wystarczy czyszczenia butów – dodaje Sławomir Dudzic.

 Uczniowie stworzyli także specjalne ulotki, a ze składek klasowych zakupili papierowe torebki. – Wszystko przygotowywaliśmy razem na lekcji. Podzieliliśmy się na grupy. Niektórzy robili plakaty, inni ulotki. Na torebkach napisaliśmy hasła zachęcające do sprzątania po pieskach ­– mówi Hania Polus.

 Z przygotowanymi materiałami wyruszyli na ulice Jaworzyny Śląskiej, by namawiać mieszkańców do sprzątania po swoich psach i dbania tym samym o czystość miasta. – Pytaliśmy napotkane osoby, czy mają psa. Jeśli ktoś odpowiedział twierdząco, dawaliśmy ulotkę i torebkę. Osoby, które nie mają piesków, mówiły, że gdyby jednak miały, na pewno sprzątałyby po nich – tłumaczy Bartosz Grzyb. – Wiele osób mówiło, że ta akcja to bardzo dobry pomysł. Idąc, głośno wypowiadaliśmy też przygotowane przez nas hasła: „Twój pies, Twoja kupa”, „Chcemy czystego miasta”. Udało nam się zwrócić uwagę na problem – dopowiada Sebastian Dobrowolski. – To też był trochę taki nasz bunt. Chcieliśmy pokazać, że nie zgadzamy się z niesprzątaniem i chcemy zmiany. Niektórzy chyba się trochę wstydzili, gdy zwracaliśmy im uwagę, ale pies to obowiązek i trzeba po nim sprzątać – wyjaśnia Łukasz Charytanowicz. Uczniowie przyznają, że na akcji się nie skończyło. Zdarza im się zwracać uwagę znajomym, a nawet przypadkowo spotkanym osobom. Deklarują też, że ponownie wyjdą na ulice, by ze swoim przekazem dotrzeć do kolejnych mieszkańców. – Nie warto się wstydzić, jeśli sprawa jest ważna. Walczymy o czyste miasto. Niech się wstydzą Ci, którzy nie sprzątają – mówią zgodnie.

 Przypomnijmy, że na terenie gminy ustawione są specjalne dystrybutory woreczków na psie odchody - 10 na terenie miasta i jeden w Tomkowej. Wszystkie są na bieżąco uzupełniane.

Społeczny obowiązek sprzątania po własnym czworonogu został uregulowany prawnie już 25 lat temu. Zgodnie z art. 4 ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każdy właściciel wyprowadzający swoje zwierzę na spacer jest zobowiązany do ochrony przed zanieczyszczeniami terenów przeznaczonych do użytku wspólnego. Za nieprzestrzeganie przepisu grozi mandat w wysokości do 500 zł. Z obowiązku tego zwolnieni są opiekunowie psów będących w służbie policji oraz osoby z niepełnosprawnościami. 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)