komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

czwartek, 12 grudnia 2019

Dagmary, Aleksandra

Trudna sytuacja stacji pogotowia ratunkowego w Świdnicy

środa, 27.11.2019 11:21 , komentarze: 8 , odsłony: 3333
kategorie artykułu:

Posiedzenie Komisji Ochrony Zdrowia i Spraw Społecznych oraz Komisji Budżetu i Finansów w sprawie funkcjonowania Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy odbyło się 25 listopada z inicjatywy przewodniczącego Komisji Ochrony Zdrowia i Spraw Społecznych – Krystiana Wereckiego.

W związku z trudną sytuacją finansową SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe, wynikającą z niewystarczającego finansowania Państwowego Ratownictwa Medycznego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, radni obu komisji pracowali nad projektem apelu przygotowanym przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, którego adresatem będzie Ministerstwo Zdrowia. W posiedzeniu komisji brali udział ponadto dyrektor Pogotowia Ratunkowego Małgorzata Jurkowska, zastępca dyrektora ds. Lecznictwa Tomasz Derej, główna księgowa Jolanta Dziubek, starosta - Piotr Fedorowicz, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Agata Steczko-Szymańska oraz zainteresowani radni spoza komisji.

Przedstawiciele pogotowia szczegółowo odpowiadali na zadawane im pytania oraz wyjaśniali obowiązujące procedury medyczne, które mają wpływ na codzienne funkcjonowanie zakładu oraz koszty z tym związane. Jak informuje Małgorzata Jurkowska, na pogarszającą się sytuację finansową, mają wpływ: stawki finansowania ratownictwa medycznego przez NFZ utrzymane na poziomie 2011 roku oraz wysokie wymagania wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym, według których nie wszyscy lekarze mogą pracować w pogotowiu, co wiąże się z brakami w zatrudnieniu. Obie te kwestie mają znaczący wpływ na powiększającą się stratę finansową placówki. Mimo, iż podstawowym zadaniem Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy jest bezpłatne podejmowanie czynności ratujących życie osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, a nie skupienie się na pozyskaniu dodatkowych środków finansowych, to jednak pogotowie świadczy działania komercyjne w postaci oferty edukacyjnej Szkoły Ratownictwa Medycznego, usług transportu medycznego oraz zabezpieczenia medycznego imprez masowych. Pomimo tych działań, pogotowie ratunkowe nie jest w stanie pokryć różnicy między kontraktowaniem NFZ a realnymi kosztami funkcjonowania Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy.

Na koniec spotkania Alicja Synowska - członek zarządu powiatu odczytała projekt apelu do Ministerstwa Zdrowia w sprawie trudnej sytuacji finansowej pogotowia. Obecni na posiedzeniu członkowie komisji otrzymali projekt przedstawionego apelu z prośbą o przekazanie ewentualnych uwag. Apel będzie skierowany pod obrady Rady Powiatu w Świdnicy na sesji grudniowej.

 

Wasze komentarze

Jest za pózno na wiele spraw.to nie w tą strone...
sobota, 30.11.2019 21:06 autor: Ratownik wodny
Kto nie pracował w pogotowiu niech się nie wypowiada na...
czwartek, 28.11.2019 09:20 autor: Ewa
dzisiaj, 10 godz temu
7
środa, 11.12.2019 09:25
9
poniedziałek, 9.12.2019 11:35
wtorek, 10.12.2019 15:00
3
poniedziałek, 9.12.2019 12:52
11
poniedziałek, 9.12.2019 11:17
4
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Mati Autogaz
Mati Autogaz
INTERFUEL SKŁADY WĘGLA
INTERFUEL SKŁADY WĘGLA
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Pośrednictwo EUCO
Pośrednictwo EUCO
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SKUP AUT
SKUP AUT
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra