Tańsza energia w powiecie świdnickim

poniedziałek, 28.6.2021 15:30 1080 0

24 czerwca 2021 r. został powołany nowy klaster - Klaster Świdnicka Energia Odnawialna. Przedsięwzięcie realizowane w powiecie świdnickim ma za zadanie wsparcie zrównoważonego rozwoju lokalnego, współpracę w obszarze środowiska, energii i gospodarki oraz budowanie silnego partnerstwa publiczno – prywatnego.

W spotkaniu założycielskim Klastra Świdnicka Energia Odnawialna wzięli udział przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Świdnicy, spółki Dolnośląska Energia Odnawialna i lokalnych przedsiębiorstw oraz Fundacji KEZO przy Centrum Badawczym Polskiej Akademii Nauk.

Inicjatorem, a także liderem nowego klastra jest powiat świdnicki. Dążenie do efektywnego gospodarowania surowcami i miejscowym potencjałem energetycznym, w postaci tzw. energetyki rozproszonej, ma nie tylko zapewnić poprawę lokalnego bezpieczeństwa energetycznego oraz stabilne dostawy energii, lecz także pozytywnie wpłynąć na jakość powietrza oraz zasoby przyrodnicze tego regionu.

„Powiat Świdnicki od lat szuka możliwości korzystania z nowoczesnych i odnawialnych źródeł energii. Od lat inwestujemy w termomodernizację naszych budynków powiatowych. Rok temu Dom Pomocy Społecznej w Jaskulinie wyposażony został w panele fotowoltaiczne. W tym roku kolejne dwa budynki I Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Placówek w Bystrzycy Górnej, zostaną wyposażone w panele fotowoltaiczne. Mamy nadzieję, że jako lider klastra energii uda nam się włączyć do niego jak najwięcej partnerów z terenu Powiatu Świdnickiego. Zielona energia to przyszłość. Chcemy być jej częścią” – mówi Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz.

Dolnośląska Energia Odnawialna sp. z o.o., koordynator klastra, innowacyjnie podchodzi do inwestycji w OZE. Zdaniem Pawła Łapacza, Prezesa spółki możemy się spodziewać dużych zmian w obszarze energetyki prosumenckiej, do których należy zacząć się przygotowywać już dziś.

„Sektor energetyki jest strategicznym zagadnieniem. Wymaga zaplanowanych, spójnych i wielopłaszczyznowych działań. Naszą misją jest holistyczne podejście do tematu zielonej transformacji energetyki w Polsce. Tylko wielopodmiotowe inwestycje w odnawialne źródła energii mają sprawczość w kontekście przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Naszą rolą w Klastrze Świdnicka Energia Odnawialna jest analiza zasobów i potrzeb, predykcja przyszłych zmian zarówno legislacyjnych, jak i technologicznych, a przede wszystkim planowanie optymalnych inwestycji w OZE. Już dziś wiemy, że z początkiem przyszłego roku zostanie usunięty dotychczasowy model prosumenta z ustawy o OZE, dlatego najbardziej opłacalnym rozwiązaniem już dziś jest zrzeszanie się podmiotów i bilansowanie energii pomiędzy nimi. Działania, które podejmujemy spowodują efekt skali, a co za tym idzie: dostęp do czystej energii, jej stabilne dostawy oraz korzystne ceny zarówno na etapie inwestycji jak i eksploatacji.” - mówi Paweł Łapacz, Prezes Dolnośląskiej Energii Odnawialnej.

Fundacja KEZO przy Centrum Badawczym PAN przede wszystkim koncentruje się na badaniach dotyczących energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych oraz jej konwersji. Jej obecność w klasterze zapewni innowacyjne rozwiązania technologiczne i wsparcie merytoryczne w zakresie rozwoju klastra energii.

Nasza fundacja stara się aktywnie wspierać wszystkie tego rodzaju inicjatywy. Wierzymy, że klastry energii to krok w dobrym kierunku, jeżeli chodzi o transformację energetyczną naszego kraju. Jako Prezes Fundacji KEZO będącej swego rodzaju pomostem między światem nauki a samorządami oraz przedsiębiorcami chcemy zapewnić tego rodzaju przedsięwzięciom harmonijny rozwój we współpracy z najlepszymi polskimi ośrodkami naukowymi. Uważamy, że tylko w ten sposób jesteśmy w stanie skutecznie konkurować w Europie oraz na świecie z innymi inicjatywami działającymi w tematyce energetycznej. Aktywizując wszystkich interesariuszy na obszarze powiatu rozwijamy ideę społeczeństwa obywatelskiego. Głęboko wierzę, że zbudowanie bezpiecznego, przyjaznego środowisku, korzystnego ekonomicznie i społecznie oraz spójnego technicznie i infrastrukturalnie systemu wytwarzania, dystrybucji oraz odbioru energii przy udziale odnawialnych źródeł energii może nastąpić jedynie przy współpracy wszystkich zainteresowanych na wielu polach.” – mówi Urszula Kokosińska Prezes Fundacji KEZO przy Centrum Badawczym PAN.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)