komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

sobota, 24 października 2020

Rafala, Marcina

Szukają kliniki, która przeprowadzi procedurę in vitro w ramach miejskiego programu zdrowotnego

poniedziałek, 12.10.2020 10:00 , komentarze: 1 , odsłony: 857
kategorie artykułu:

Od listopada 2020 roku do grudnia 2023 roku 38 par, mieszkańców Świdnicy, będzie mogło zostać zakwalifikowanych do miejskiego programu zdrowotnego, w ramach, którego otrzymają dofinansowanie do pozaustrojowego zapłodnienia in vitro. Urząd rozpisał konkurs ofert. Stosowną uchwałę podjęli 25 września świdniccy radni. Za jej przyjęciem zagłosowało 13 radnych, 7 było przeciw.

- Realizacja Programu będzie polegała na zapewnieniu dostępu i możliwości korzystania z procedury zapłodnienia pozaustrojowego maksymalnie 38 parom pozostającym w związku małżeńskim lub partnerskim*, zamieszkałym w Świdnicy, u których stwierdzano niepłodność kobiety i/lub mężczyzny, a inne możliwości leczenia wyczerpały się, bądź stosowanie ich jest bezcelowe - czytamy w opisie konkursu.

Do programu zostaną zatem zakwalifikowane pary spełniające kilka kryteriów. Muszą mieszkać w Świdnicy, czyli być zameldowani od minimum 12 miesięcy. Przyczyna niepłodności lub nieskutecznego leczenia niepłodności musi być stwierdzona również w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do programu. Wiek kobiety powinien mieścić się w przedziale 25-40 lat, a mężczyzny 25-50 lat. Decyzję o kwalifikacji pary do leczenia podejmie realizator programu, mając na uwadze ustawowe warunki rozpoczęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego oraz pozostałe kryteria zawarte w programie.

Środki przeznaczone na realizację programu zaplanowane są na poziomie:

1) 40 000 zł w 2020 r.;

2) 50 000 zł w 2021 r.;

3) 50 000 zł w 2022r.;

4) 50 000 zł w 2023 r.

- Kwoty te są wielkościami prognozowanymi. Ostateczna kwota zostanie określona w uchwałach budżetowych gminy na poszczególne lata - czytamy dalej.

Niepłodność została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę społeczną. Według szacunkowych danych WHO w Polsce niepłodnych jest około 10-15% par. Ocenia się, że w naszym kraju problem ten dotyczy 1,2 – 1,5 miliona par, a bezdzietnych jest około 600 tysięcy par.  Dla nich in vitro to jedyna metoda na doczekanie się własnego potomstwa. Niestety dla wielu osób barierą są względy finansowe. Wychodząc temu naprzeciw wiele samorządów zdecydowało się na dofinansowanie tej metody leczenia bezpłodności. Pierwszym miastem, które wprowadziło program dofinansowania zabiegów in vitro była Częstochowa. Miało to miejsce 2012 roku, od tego czasu urodziło się tam już ponad 50 dzieci. Pozostałe miasta, które realizują taki program to m.in.: Gdańsk, Warszawa, Wrocław, Szczecin, Chojnice, Słupsk, Tarnowo Podgórne, Kołobrzeg, Łódź. Kwota dofinansowania w tych miastach wynosi około 5 tys. zł.

Potencjalni wykonawcy mogą swoje oferty składać do 28 października.

fot.pixabay

 

Wasze komentarze

We Wrocławiu są raptem dwie. Po co więcej? Jedna i...
poniedziałek, 12.10.2020 15:01 autor:
czwartek, 17.9.2020 09:06
23
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki