komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

sobota, 26 września 2020

Wawrzynca, Kosmy

Świdniczanin Maciej Bator podwójnym stypendystą

wtorek, 1.9.2020 12:45 , komentarze: 0 , odsłony: 402
kategorie artykułu:

Świdnicki Organista Maciej Bator w roku 2020 został wyróżniony dwoma stypendiami twórczymi. Od stycznia 2020 r. jako stypendysta prezydenta Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej opracowuje chorały luterańskie na świdnicki kurant (dzwony znajdujące się w wieży przy Placu Pokoju).Organista otrzymał także Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci”.

Od sierpnia do października 2020 r. realizuje koncerty i audycje muzyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych na temat organów i muzyki Organowej. Projekt nosi wdzięczną nazwę „Niech to Schlag!” i nawiązuje do nazwiska wybitnego świdnickiego organmistrza Christiana Schlaga, założyciela fabryki organów „Schlag i Synowie”. W ramach Stypendium Maciej Bator skupi się na instrumentach świdnickiej wytwórni organów, która na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku zatrudniała w swojej fabryce ponad stu pracowników, budujących instrumenty znane na całym świecie. Świdnickie organy stoją do dziś wielu zakątkach świata, między innymi w Meksyku i RPA. Program Kultura w Sieci, w ramach którego Maciej Bator otrzymał stypendium, jest skierowany do artystów, którzy w dobie pandemi koronawirusa tworzą i promują swoją sztukę za pośrednictwem nowych mediów elektronicznych. Maciej Bator nagrywa koncerty w Świdnicy, między innymi w Kościele Pokoju. Nauczyciele szkół będą następnie udostępniać jego nagrania swoim uczniom, za pomocą elektronicznego dziennika i poczty mailowej. Dzięki temu uczniowie będą mieli okazję posłuchać mało znanej muzyki organowej, a także zobaczyć instrument z bliska i poznać ciekawostki na jego temat.

Nauczycieli chętnych do współpracy zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem strony internetowej: www.fundacjadobrejmuzyki.pl

 

Wasze komentarze

czwartek, 17.9.2020 09:10
piątek, 11.9.2020 13:33
czwartek, 10.9.2020 13:49
piątek, 28.8.2020 11:20
środa, 26.8.2020 13:13
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Panek car sharing
Panek car sharing
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki