Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na Cztery Żywioły Słowa

środa, 21.9.2022 10:50 127 0

Cztery Żywioły Słowa to literacki festiwal dorocznie organizowany jesienią przez Świdnicki Ośrodek Kultury. W tym roku będzie wyglądał inaczej niż dotychczas — formułę kilkudniowego, zwartego bloku wydarzeń zastąpi szereg rozproszonych w czasie spotkań, warsztatów i konkursów. W ten sposób będziemy mogli rozszerzyć nasz program i zaprosić do Świdnicy jeszcze więcej ciekawych postaci świata literatury. Nie zmieniają się jednak nasze założenia — dlatego kontynuujemy i rozwijamy wszystkie te działania, które dotąd spotykały się z pozytywnym odbiorem.

 

Wszystko po to, by nasze spotkania z literaturą nieustannie były dla nas wszystkich pouczające, inspirujące i twórcze. W najbliższym czasie zapraszamy do udziału w Festiwalowym Konkursie Wiersza Obrazkowego oraz dwóch spotkaniach autorskich: z Mateuszem Pakułą oraz Zygmuntem Miłoszewskim.

 

Festiwalowy Konkurs Wiersza Obrazkowego — przedmiotem konkursu jest utwór wierszowany, który swym kształtem graficznym przypomina kształt jakiegoś przedmiotu, rzeczy, budynku, zwierzęcia itp., nigdzie dotąd niepublikowany i nienagradzany, będący oryginalnym dziełem autora. Pula nagród wynosi 1000 zł, a termin przysyłania prac w formie elektronicznej to 7 października 2022. Regulamin i karty zgłoszeniowe:
http://czteryzywiolyslowa.pl/wp-content/uploads/2022/09/Formularz-zgloszeniowy-i-RODO-
4-5.docx
4.10.2022 (wtorek)
godz. 18:00

spotkanie z Mateuszem Pakułą, prowadzenie Barbara Elmanowska
Galeria Fotografii, Rynek 44
W Świdnicy znamy Mateusza Pakułę dzięki warsztatom dramatopisarskim, jakie prowadzi od wielu lat w ramach projektu Alchemia teatralna. Teraz będziemy mogli spotkać się z nim, poznając go z nieco innej strony — przede wszystkim jako autora książki „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”. To dramatopisarz, dramaturg i reżyser teatralny wielokrotnie nagradzany za swoje sztuki, adaptacje i spektakle. Laureat Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i Nagrody Specjalnej miesięcznika „Teatr”. Wydał sześć książek z dramatami. Jego najważniejsze realizacje teatralne w ostatnim czasie to „Lem vs P. K. Dick” i „Pluton p-brane” w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie oraz „Wieloryb the Globe”, w reżyserii Evy Rysovej. Jako dramaturg i autor adaptacji współtworzył m.in. takie spektakle jak: „Śnieg” czy „Konformista” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, oraz „Wojna polsko-ruska” i „Paw królowej” w reżyserii Pawła Świątka. W 2021 roku opublikował swój debiut prozatorski, wspomnianą książkę „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”. Została ona nominowana do szeregu nagród, m.in. Odkrycia Empiku, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, Nagrody Literackiej Gdynia. Otrzymała też Nagrodę Specjalną w konkursie Debiut Literacki — Pióro Roku 2021.

10.10.2022 (poniedziałek)
godz.18:00

spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim, prowadzenie Aleksandra Kulak
sala teatralna ŚOK, Rynek 43
Zygmunt Miłoszewski to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy, współautor scenariuszy filmowych i telewizyjnych, laureat Paszportu „Polityki” (2014). Autor powieści kryminalnych i sensacyjnych, m.in. trylogii kryminalnej o prokuratorze Teodorze Szackim, „Jak zawsze”(2017) — powieści political fiction, czy „Kwestii ceny” (2020) — thrillera, opowieści sensacyjno-przygodowej. Początkowo pracował dla popularnej gazety jako reportażysta z sal sądowych, a nabyte tam doświadczenie skrupulatnie wykorzystał, tworząc kolejne historie. Książki regularnie wydaje od 2005 roku, a jego debiutem literackim był horror „Domofon”. Wraz z upływem lat autor nie tylko rozwijał swój talent, ale też stopniowo zdobywał uznanie czytelników i krytyków, o czym świadczą kolejne przyznawane mu nagrody. Wśród nich warto wymienić Nagrodę Wielkiego Kalibru czy Tytuł Najlepszej Książki 2014 roku za powieść „Gniew”. Książki, jakie tworzy, pozwalają czytelnikowi zagłębić się w zupełnie inny świat — pełen kryminalnych intryg, problemów społecznych czy zagadek, które musisz rozwiązać. Oprócz tego autor porusza często niewygodne tematy odnoszące się do antysemityzmu, korupcji oraz służb specjalnych znanych z PRL-u. Sprawiło to, że Zygmunt Miłoszewski zyskał popularność nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)