komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

piątek, 26 kwietnia 2019

Marzeny, Klaudiusza

Świdnicę z filmem „Ułaskawienie” odwiedzi Grażyna Błęcka-Kolska

środa, 10.4.2019 14:21 , komentarze: 0 , odsłony: 253
kategorie artykułu:

Organizatorzy 5. Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM wychodzą naprzeciw długiemu oczekiwaniu na listopadowe wydarzenie. Zaplanowali regularne pokazy przedfestiwalowe z udziałem gości. Na pierwszy ogień – „Ułaskawienie” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego i spotkanie z Grażyną Błęcką-Kolską.

Najbliższy seans w ramach projekcji przedfestiwalowych zaplanowany jest na środę, 17. kwietnia, w sali Świdnickiego Ośrodka Kultury – widzowie zobaczą niepokazywaną dotąd w Świdnicy najnowszą produkcję Jana Jakuba Kolskiego„Ułaskawienie”. Film został trzykrotnie nagrodzony podczas ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (za scenariusz, główną postać kobiecą oraz kostiumy). „Ułaskawienie” to osadzona w realiach powojennej Polski historia zmagających się z żałobą rodziców, wyruszających ze swoim synem w ostatnią podróż, opowiedziana z perspektywy ich wnuka Jana. Syn Hanny i Jakuba, żołnierz AK Wacław „Odrowąż” Szewczyk, zostaje jesienią 1946 roku zastrzelony przez UB. Po serii upokorzeń doznanych ze strony nowej władzy, bezczeszczącej zwłoki ich dziecka, Hanna i Jakub postanawiają zapewnić synowi godny pochówek w oddalonej o 500 km Kalwarii Pacławskiej. Podróż rodziców przez wciąż pogrążoną w powojennym koszmarze Polskę staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy i próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie, w którym sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie, a nieoczekiwanym sojusznikiem może stać się dotychczasowy wróg.

Po seansie z publicznością spotka się odtwórczyni głównej roli, tj. Hanki, Grażyna Błęcka-Kolska, uhonorowana nagrodami za kreację tej postaci m.in. na Festiwalu w Gdyni oraz Prowincjonaliach we Wrześni. Aktorkę od wielu lat możemy oglądać na dużym ekranie, dawniej również na deskach teatru. Zagrała w kilkudziesięciu filmach, niejednokrotnie stwarzając rozpoznawalne postacie, zauważane i nagradzane na festiwalach filmowych, jak np. Kasia Solska w „Koglu Moglu” czy Weronka z „Jańcia Wodnika”.

Do zobaczenia w Świdnicy!

Bilety na seans można nabyć w kasach Świdnickiego Ośrodka Kultury lub za pośrednictwem strony internetowej.

Organizatorami SPEKTRUM pozostają niezmiennie Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa. Wydarzenie finansowane jest ze środków Miasta Świdnica i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

 

Wasze komentarze


wczoraj, 13 godz temu
wczoraj, 18 godz temu
wczoraj, 19 godz temu
środa, 24.4.2019 15:32
środa, 24.4.2019 13:13
środa, 24.4.2019 11:51
środa, 24.4.2019 11:49
środa, 24.4.2019 11:48
1
środa, 24.4.2019 11:44
środa, 24.4.2019 11:41
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Praca na GoWork
Praca na GoWork
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Majówka na Węgrzech
Majówka na Węgrzech
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D