Świdniccy funkcjonariusze przypominają jak bezpiecznie wypocząć nad wodą

piątek, 17.6.2022 13:42 458 0

Piękna pogoda sprzyja wypoczynkowi nad wodą. Pamiętajmy jednak, że woda to żywioł, który może stanowić olbrzymie zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Dlatego świdniccy policjanci po raz kolejny przypominają jak powinniśmy zachować się, aby uniknąć tragedii podczas korzystania z basenów, czy też w okresie wakacyjnym wyjeżdżając nad jezioro lub morze.

Słoneczna pogoda, wysokie temperatury, sprzyja wypoczynkowi nad wodą. W tym błogim czasie nie zapominajmy jednak, że woda to przede wszystkim żywioł.

Tutaj nie ma miejsca na błędy. Zła ocena własnych umiejętności, brawura, nierzadko alkohol w połączeniu z wodą mogą skończyć się tragicznie. Co roku, mimo wielu apeli Policji, z całej Polski napływają przykre informacje o kolejnych utonięciach.
Zadbajmy wspólnie, aby ten letni czas upłynął radośnie i bezpiecznie. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy  już przed rozpoczęciem okresu letniego włączyli się w akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” i podczas każdego spotkania z dziećmi i młodzieżą przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Takie spotkania i pogadanki kontynuowane są przez całe wakacje w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Za każdym razem policjanci przypominają o kilku podstawowych regułach zapewniających bezpieczny wypoczynek nad wodą.

 Zasady bezpiecznej kąpieli:

 •     Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. W przypadku wejścia do niestrzeżonych zbiorników każdorazowo należy sprawdzić głębokość i strukturę dna,
 •     Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika,
 •     Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu,
 •     Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr,
 •     Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę",
 •     Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych,
 •     Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło,
 •     Nie baw się w podtapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów),
 •     Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek, abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach.
 •     Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne,
 •     Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu gdzie odpoczywamy. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę. Pamiętajmy. Bezpiecznie spędzone wakacje, to przyjemnie spędzone wakacje.

Ważne numery telefonów nad wodą:

    112 - numer alarmowy
    601 100 100 - Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Dodaj komentarz

Komentarze (0)