komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

poniedziałek, 21 czerwca 2021

Alicji, Alojzego

Świdnica w Dolnośląskim Programie Profilaktyki Raka Jelita Grubego. Od kiedy można odebrać pakiety?

wtorek, 30.3.2021 13:11 , komentarze: 0 , odsłony: 826
kategorie artykułu:

Nowotwory jelita grubego są trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem u mężczyzn i drugim u kobiet. Dlatego Świdnica, jak już informowaliśmy, dołącza do Dolnośląskiego Programu Profilaktyki Raka Jelita Grubego. 

Akcja ma na celu dotarcie do jak największej ilości osób kwalifikujących się do badań przesiewowych w zakresie raka jelita grubego i zachęcenia ich nie tylko do wykonania testu na obecność krwi utajonej w kale, ale także profilaktycznej kolonoskopii.

Szczegóły akcji z prezydent Beatą Moskal-Słaniewską omówili podczas wizyty w Urzędzie Miejskim, Marcin Krzyżanowski i Grzegorz Macko z zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Przebieg programu ze strony miasta nadzorować będzie zastępca prezydenta, Szymon Chojnowski.  

Testy pozwalają̨ szybko i bezboleśnie wykonać́ badanie, dzięki któremu zyskujemy informację o ewentualnych zmianach w obrębie jelita grubego. Są̨ one pierwszym etapem w diagnostyce raka jelita grubego. Jeśli dadzą̨ wynik pozytywny, trafiamy na kolejne badanie, już̇ bardziej precyzyjne, jakim jest kolonoskopia. Program obok darmowych testów gwarantuje pacjentowi kompleksową opiekę̨ onkologiczną. W przypadku niepokojących zmian pacjent trafia na ścieżkę̨ onkologiczną w Dolnośląskim Centrum Onkologii.

W programie badań przesiewowych raka jelita grubego mogą wziąć udział:

  • osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego

  • osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego

  • osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną

Pakiety testowe będzie można odbierać od 19 kwietnia w Wydziale Polityki Społecznej i Spraw Socjalnych Urzędu Miejskiego w Świdnicy, przy ul. Długiej 33. Szczegółowe informacje udzielane są pod numerem tel. 74/856 29 78.

 

 

Wasze komentarze

czwartek, 20.5.2021 09:39
10
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec