komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

piątek, 10 kwietnia 2020

Michala, Makarego

Sukces w konkursie „ZDOLNY ŚLĄZAK”

poniedziałek, 23.3.2020 13:47 , komentarze: 0 , odsłony: 242
kategorie artykułu:

Uczeń klasy VIII Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Roztoce Filip Bienias uzyskał tytuł Laureata Konkursu Polonistycznego „zDolny Ślązak”. Tym samym został zwolniony z egzaminu ósmoklasisty (w części z języka polskiego) oraz ma pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do wszystkich szkół ponadpodstawowych w województwie dolnośląskim.

„zDolny Ślązak” to prestiżowy konkurs wojewódzki przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych, realizowany w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień. Organizatorem jest Dolnośląski Kurator Oświaty we współpracy z Samorządem Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli.

Aby znaleźć się w elitarnym gronie najzdolniejszych uczniów Filip musiał przejść cztery etapy konkursowe. W październiku wziął udział w szkolnych eliminacjach i zakwalifikował się do etapu powiatowego, który odbył się miesiąc później w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Dobry wynik zagwarantował mu udział w finale, który składał się z części pisemnej i ustnej.

Część pisemna odbyła się w styczniu w jednej z wrocławskich szkół podstawowych. Zadaniem uczestników było wypełnienie arkusza konkursowego, dotyczącego szczegółowej analizy i interpretacji utworu poetyckiego oraz napisanie rozprawki na zadany temat. Z ponad stu uczestników do części ustnej zakwalifikowano sześćdziesięciu czterech.

Ostatni etap odbył się w marcu w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu. Przesłuchania uczestników prowadzone przez Wojewódzką Komisję Konkursową sprawdzały znajomość różnych tekstów kultury (utworów literackich, dzieł sztuki, filmów) oraz bogactwo językowe i pojęciowe towarzyszące ich ocenie. Uczniowie musieli także wykorzystać w praktyce wiedzę z zakresu gramatyki, zróżnicowania języka polskiego, szeroko pojętej komunikacji językowej oraz kultury języka.

Aby uzyskać tytuł laureata konkursu należało zdobyć w części pisemnej i ustnej co najmniej 43 punkty. Filip uzyskał 46 punktów. To rewelacyjny wynik i pierwszy taki sukces w historii Szkoły Podstawowej w Roztoce. Serdecznie gratulujemy!

 

Wasze komentarze

wczoraj, 21 godz temu
wczoraj, 21 godz temu
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SKUP AUT
SKUP AUT
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele