STOP Przemocy

niedziela, 30.11.2014 11:00 1498 0

- Najważniejsze to reagować na każdy sygnał - mówią przedstawiciele organizacji i instytucji, którzy często pomagają ofiarom przemocy. W żarowskim środowisku również nie brakuje zaangażowanych pracowników służb, którzy wkładają wiele wysiłku i trudu, aby do takich tragedii nie dochodziło.

Współpracują z wieloma instytucjami, uczą się i szkolą, jak zapobiegać przemocy i robią, co mogą, aby ofiar przemocy było jak najmniej. Trudna jest ich rola, ale bardzo ważna. To był też jeden z głównych tematów konferencji tematycznej "STOP PRZEMOCY - systemowe działania w środowisku lokalnym", zorganizowanej przez żarowski Ośrodek Pomocy Społecznej, we współpracy z Zespołem Interdyscyplinarnym. - Przemoc stała się "dyżurnym" tematem w polskich mediach. Słyszy się o coraz bardziej szokujących formach przemocy, dorośli przeciw dzieciom, dzieci przeciw dorosłym, dzieci przeciw dzieciom. Przemoc stanowi bardzo poważny problem i w zasadzie nie ma placówki, której by to zjawisko nie dotyczyło. Niestety w świadomości społecznej, kształtowanej głównie przez media, kreowany jest obraz służb jako mało efektywnych, ponoszących odpowiedzialność za kolejne tragedie rodzinne - tłumaczy Teresa Borowiec, specjalista pracy z rodziną w Ośrodku Pomocy Społecznej w Żarowie.

Prelegentami konferencji byli:

  • Marek Rusin - Prokurator Rejonowy w Świdnicy w wystąpieniu "Aspekty prawne zwalczania przestępstw przeciwko rodzinie"

  • Donata Kalaman - Smoleń - Prokurator Rejonowy w Świdnicy w wystąpieniu "Omówienie instytucji kompensaty"

  • podinsp. Robert Pijanowski - koordynator Niebieskiej Karty w Komendzie Powiatowej w wystąpieniu "Rola i zadania Funkcjonariuszy Policji w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, działań podejmowanych w ramach procedury Niebieskie Karty"

  • Iwona Michańcio - Naczelna Pielęgniarka Specjalistycznego Szpitala Ginekologicznego - Położniczego w Wałbrzychu w wystąpieniu "Rola pracowników służby zdrowia w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, realizowaniu zadań związanych z procedurą Niebieskiej Karty".

Żarowska konferencja wpisał się także w Międzynarodową Kampanię ONZ "16 Dni Działań Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet", która rozpoczyna się 25 listopada i trwa do 10 grudnia. - Serdecznie dziękujemy prowadzącym i wszystkim uczestnikom organizowanej konferencji. Informacje oraz cenne wskazówki zdobyte podczas spotkania z pewnością zaowocują w przyszłości i podniosą jakość pracy lokalnych służb działających na rzecz wspierana rodzin dotkniętych bądź zagrożonych przemocą w rodzinie - mówi Kamila Dąbek z żarowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Magdalena Pawlik

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)