Sprawdzone sposoby zabezpieczenia schodów przed dzieckiem

środa, 24.11.2021 08:31

W twoim domu pojawiło się małe dziecko, na które z utęsknieniem czekaliście? Jeśli tak, to na pewno jesteś świadom wielu nowych obowiązków i wyzwań, które na was spadły. O niektórych z nich uświadomisz sobie dopiero za jakiś czas, ale my już dziś chcemy ci o nich wspomnieć. Pozwoli to na pewno lepiej się do nich przygotować. Jedno z nich to konieczność zabezpieczenia schodów w swoim domu. Małe dzieci są bardzo narażone na upadek ze schodów. Jak poważne mogą być tego konsekwencje, nie trzeba chyba nikomu mówić. Aby takich wypadków uniknąć, trzeba w odpowiedni sposób zabezpieczyć swoje schody. Jak można to zrobić?

Bramki na schody

Najłatwiejszym sposobem zabezpieczenia schodów przed dziećmi jest montaż dedykowanych bramek. Ich wybór jest naprawdę duży i każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Modele najchętniej kupowane to drewniane bramki produkowane na wymiar. Pozwalają dopasować szerokość do szerokości schodów. Posiadają wypełnienie z pionowych słupków. Montaż odbywa się bezpośrednio do ściany przy pomocy kołków i śrub. Jeśli nie chcesz wiercić dziur w ścianie lub jej konstrukcja nie pozwala na stabilne osadzenie bramki, możesz kupić bramki rozporowe. Równie dobrze spełniają one swoje zadanie, a montaż jest bezinwazyjny.

Siatki na schody

Wejście na schody można również zabezpieczyć specjalnymi siatkami rozciąganymi z jednego boku na drugi, niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest to, że pozwalają łatwo się dopasować do każdej szerokości schodów, a ich budowa skutecznie również hamuje drogę zwierzętom domowym. Wypełnieniem takiej bramki jest specjalna siatka poliwęglanowa w kolorze czarnym, którą można rozciągać dokładnie w taki sam sposób jak roletę okienną.

Czym grozi niezabezpieczenie schodów?

Aby jeszcze bardziej uzmysłowić ci, jak ważne jest zabezpieczanie schodów, wyobraź sobie, co może się stać, kiedy twoje dziecko poruszające się w chodziku i dojedzie do krawędzi pierwszego stopnia. Jeden ruch w złą stronę i może on spaść kilka metrów w dół, koziołkując po twardych schodach pełnych ostrych krawędzi. Oczywiście nikt nie chce dopuścić do takiej sytuacji, dlatego zawczasu montuje się specjalne przeszkody uniemożliwiające dzieciom dostęp do schodów. Gotowe barierki dostępne w sklepach lub zamawiane na wymiar kosztują od 150 do nawet 400 złotych. Pamiętaj o tym, że zawsze trzeba kupić dwie sztuki. Jedna montowana jest na górze schodów, druga na dole, uniemożliwiając wchodzenie na nie z niższej kondygnacji. Jednak bramki na schody mogą również być skuteczną przeszkodą dla zwierząt domowych, np. twojego psa. Jeśli nie chcesz, aby dziecko miało z nim kontakt, np. z obawy przed ewentualną alergią. Taka barierka nie pozwoli psu wejść na kondygnację, na której aktualnie przebywa dziecko.

Tymczasowa barierka na schody

Nie masz obecnie tylu pieniędzy, aby kupić nową bramkę? Wyprawka dla dziecka mocno uszczupliła twój budżet? Dobrze to rozumiemy, dlatego też przypominamy, że na takie okazje najlepsza jest pożyczka bez BIK. Alternatywnie, jeśli z dnia na dzień musisz wykonać zabezpieczenie schodów przed dzieckiem, wykorzystaj po prostu jakąkolwiek solidną płytę, którą można oprzeć o stopnie lub ścianę i ustabilizować z drugiej strony np. krzesłami. Jest to jednak prowizoryczne i tymczasowe rozwiązanie, które można stosować w sytuacjach awaryjnych, a nie na stałe.