komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

poniedziałek, 17 lutego 2020

Aleksego, Zbigniewa

Spotkanie integracyjne dzieci z MPI „Słoneczko” z podopiecznymi ŚDS

poniedziałek, 20.1.2020 09:25 , komentarze: 0 , odsłony: 276
kategorie artykułu:

Akceptacja drugiego człowieka zaczyna się od jego poznania. Często ludzie boją się lub mają negatywny stosunek do odmienności. Warto więc już od najmłodszych lat uczyć dzieci, że każda osoba zasługuje na szacunek. 

Wśród nas jest wiele osób niepełnosprawnych, które chcą być traktowane normalnie, bez politowania, bez pobłażania. Chcą, by dostrzegano nie ich niepełnosprawności, ale mocne strony, zdolności. Wychodzą więc na zewnątrz, spotykają się, realizują różne przedsięwzięcia. Integracja ze środowiskiem jest nie tylko ważnym elementem terapii, ale też uspołecznienia niepełnosprawnych. Ludzie pracujący z takimi osobami doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego organizują różne imprezy, na których ich podopieczni mają możliwość zaprezentowania się. 

Z inicjatywy Teresy Krukowskiej, Stanisława Ostafińskiego  i  Violetty Wiercińskiej 17 stycznia odbyło się spotkanie integracyjne podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy z dziećmi z III grupy z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 16 „Słoneczko”. Dzieci miały okazję obejrzeć wyróżniony w Świdnickim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych montaż słowno-muzyczny „Europejskie święta”. Uczestniczyły we wspólnym śpiewaniu kolęd (mimo, że święta już za nami, dzieci same dopominały się o kolędowanie) oraz w zabawach integracyjnych z podopiecznymi ŚDS. Na koniec były podziękowania i wymiana upominków. Dzieci wręczyły p. Teresce i p. Stanisławowi wykonane przez siebie kartki – laurki, a w zamian otrzymały kosz słodyczy. 

Wspólna zabawa i śpiew były dla dzieci żywym przykładem, że niepełnosprawność nie powinna być przeszkodą w nawiązywaniu dobrych relacji z innymi osobami. Jest to szczególnie istotne w placówce integracyjnej, do której uczęszczają – obok dzieci zdrowych – dzieci z różnymi dysfunkcjami rozwojowymi. Nauka tolerancji, szacunku i akceptacji odmienności jest podstawą tworzenia pozytywnych wzorców zachowań i powinna przyświecać wszystkim osobom sprawującym opiekę nad młodym pokoleniem.      

 

Wasze komentarze

piątek, 14.2.2020 09:21
czwartek, 13.2.2020 11:05
piątek, 14.2.2020 16:49
1
środa, 12.2.2020 12:40
środa, 12.2.2020 11:32
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Pośrednictwo EUCO
Pośrednictwo EUCO
SKUP AUT
SKUP AUT
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
INTERFUEL SKŁADY WĘGLA
INTERFUEL SKŁADY WĘGLA
Mati Autogaz
Mati Autogaz