komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

środa, 27 stycznia 2021

Przybysława, Anieli

Samorządowcy apelują do Premiera RP w sprawie unijnego budżetu

piątek, 27.11.2020 10:59 , komentarze: 2 , odsłony: 835
kategorie artykułu:

Samorządowcy z całego kraju protestują przeciwko wetowaniu unijnego budżetu. Pod apelem do Mateusza Morawieckiego podpisało się już kilkudziesięciu prezydentów miast i burmistrzów, wielu radnych, a także organizacje zrzeszające samorządy tj. Związek Miast Polskich czy Unia Metropolii Polskich. Do tego grona chce także dołączyć Prezydent i  Rada Miejska w Świdnicy, która na najbliższej sesji pochyli się nad projektem uchwały w tej sprawie. 

Radni świdnickiej Rady Miejskiej w poczuciu odpowiedzialności za wspólnotę lokalną, zaniepokojeni pojawiającymi się w przestrzeni publicznej zapowiedziami zawetowania budżetu Unii Europejskiej przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej, wnoszą o przyjęcie i uznanie kwot wynegocjowanych w wieloletnim budżecie Unii Europejskiej na lata 2021–2027 oraz Funduszu Odbudowy, a także o zobowiązanie Prezesa Rady Ministrów do głosowania za przyjęciem tegoż budżetu oraz funduszu - czytamy w uzasadnieniu do uchwały. 

Świdniccy radni chcą zwrócić uwagę Prezesa Rady Ministrów na katastrofalne skutki dla gospodarki i rozwoju polskich samorządów jakie niesie za sobą brak porozumienia w sprawie unijnego budżetu.

- Korzyści jakie przez lata przynależności do wspólnoty europejskiej uzyskaliśmy jako samorząd można wyliczać w setkach milionów złotych. Bez tych pieniędzy żadna gmina w Polsce nie rozwijałaby się w tak dynamiczny jak dotąd sposób. Blokowanie dziś unijnego budżetu, który przypomnę w najbliższej perspektywie jest niezwykle hojny dla Polski, to działanie na szkodę wszystkich obywateli. Bez tych pieniędzy wiele samorządów w kraju nie będzie stać na realizację jakichkolwiek inwestycji – podkreśla Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

W samej Świdnicy tylko w ostatniej perspektywie finansowej zrealizowano 147 projektów z dofinansowaniem unijnym w wysokości blisko 220 milionów złotych. Całkowita zaś ich wartość wyniosła ponad 310 milionów złotych. Bez tych pieniędzy nie byłoby w Świdnicy sieci ścieżek rowerowych, nowoczesnych autobusów, zrewitalizowanych dziesiątków hektarów parków i skwerów, setek nowoczesnych instalacji grzewczych zamiast węglowych palenisk, nowoczesnego centrum integracji społecznej czy zmodernizowanego żłobka i wielu, wielu innych projektów.

Apel do szefa rządu o rezygnację z weta wobec unijnego budżetu, które może pozbawić Polskę, w szczególności samorządy różnych stopni, liczonego w setkach miliardów złotych finansowego wsparcia w ramach nowego budżetu Unii Europejskiej i Funduszu Odbudowy podpisali także prezydenci i burmistrzowie polskich oraz organizacje samorządowe takie jak Związek Miast Polskich czy Unia Metropolii Polskich. - Powodem ogłoszonej przez rząd Polski zapowiedzi weta wobec budżetu Unii Europejskiej jest stanowiący część pakietu budżetowego projekt rozporządzenia, dotyczący warunków korzystania przez państwa członkowskie ze wspólnych środków finansowych. Warunkiem, który budzi sprzeciw obecnego rządu, jest przestrzeganie praworządności. Musi budzić zdumienie fakt, że rząd państwa członkowskiego, w którego Konstytucji już w 2. artykule zapisano, że jest demokratycznym państwem prawnym, nie akceptuje właśnie tego warunku – piszą w apelu samorządowcy zrzeszeni w Związku Miast Polskich.

Co Świdnica może stracić na braku pieniędzy z Unii Europejskiej? Przede wszystkim ograniczyłoby to poziom prowadzonych inwestycji. Zabrakłoby pieniędzy m.in. na wymianę kolejnych setek pieców węglowych na ekologiczne instalacje grzewcze, rozwój elektromobilności, w tym zakup kolejnych elektrycznych autobusów komunikacji miejskiej, modernizację największego dostawcy ciepła w mieście – spółki komunalnej Miejski Zakład Energetyki Cieplnej czy na wsparcie instalacji fotowoltaicznych w domkach jednorodzinnych i budynkach wspólnotowych. 

 

 

Wasze komentarze

buhahahahaha
piątek, 27.11.2020 15:13 autor:
wczoraj, 19 godz temu
poniedziałek, 25.1.2021 11:08
niedziela, 24.1.2021 13:37
niedziela, 24.1.2021 13:18
niedziela, 24.1.2021 13:04
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele