Raport Lewiatana: Pandemia zmieniła podejście do benefitów pracowniczych

wtorek, 12.9.2023 09:41 401 0

Najpopularniejszymi świadczeniami pozapłacowymi oferowanymi w przedsiębiorstwach są grupowe ubezpieczenia i możliwość załatwiania prywatnych spraw w godzinach pracy. Do najrzadziej stosowanych należą dopłaty do domowego internetu i świadczenia dla zwierząt domowych – wynika z raportu „Wpływ pandemii COVID -19 na kształtowanie się nowych modeli pracy” przygotowanego przez Lewiatana.

Do świadczeń, które najwięcej firm zaczęło oferować po rozpoczęciu pandemii należą wyposażenie domowego biura na koszt pracodawcy, wsparcie psychologiczne i dopłaty do domowego internetu. Najrzadziej decydowano się na oferowanie samochodów służbowych z możliwością korzystania do celów prywatnych i świadczeń obejmujących zwierzęta domowe.

- Benefity pracownicze budują lojalność zatrudnionych, którzy mają poczucie, że pracodawca troszczy się o ich komfort. Rewanżują się więc tym samym i doceniając swoje miejsce pracy są bardziej zmotywowani do wypełniania obowiązków czy zaangażowania we wspólne cele – mówi Sławomir Szymczak, ekspert Lewiatana.

Benefit pracowniczy to tak zwane świadczenia pozapłacowe. Oprócz pensji pracownik otrzymuje od pracodawcy dodatkowe bonusy, które przysługują w ramach zawartej z pracodawcą umowy (najczęściej są one finansowane przez firmę, ale zdarzają się też takie benefity, które pracownik współfinansuje).

Pandemia COVID-19 zmieniła podejście do pracy i benefitów pracowniczych. Trend dbałości o zdrowie – dni wolne dla zdrowia psychicznego, kurs radzenia sobie ze stresem, dodatek do zakupu sprzętu fitness do domu, biurka stojące, zajęcia z jogi – obok zmiany w postrzeganiu elastyczności i zdalnego pełnienia obowiązków zawodowych jest najbardziej widocznym kierunkiem rozwoju i przemian świadczeń pozapłacowych.

Najpopularniejsze benefity pracownicze:

·         Elastyczny czas i hybrydowe formy świadczenia pracy

·         Karty sportowe

·         Paczki świąteczne i bony zakupowe

·         Programy kafeteryjne

·         Pakiety medyczne

·         Bilety do kina/teatru

·         Pakiety ubezpieczeniowe

·         Dofinansowanie do szkoleń, kursów językowych

·         Dofinansowanie do urlopów (np. wczasy pod gruszą)

·         Dofinansowanie edukacji dla dzieci czy dopłaty do żłobka/przedszkola/opieki nad dzieckiem w godzinach pracy rodzica

·         Śniadania lub firmowe lunche (w związku z inflacją jest to przez respondentów bardzo chwalony bonus)

·         Darmowe miejsce parkingowe

·         Inne benefity pozapłacowe tj. laptop/telefon/ samochód służbowy

·         Zdrowe przekąski w biurze (np. owocowe czwartki)

·         Dni nieformalnego stroju

·         Możliwość przyprowadzania dziecka do pracy w sytuacji losowej

·         Dzień wolny w urodziny

·         Wyjścia integracyjne

Pobierz raport Lewiatana

Ekspertyza powstała w ramach projektu: „Wpływ pandemii COVID-19 na kształtowanie się nowych modeli pracy”, który jest współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)