komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

sobota, 26 września 2020

Wawrzynca, Kosmy

Radni pochylą się nad uchwałą dot. finansowania in vitro. Gość: pierwsza Polka poczęta dzięki tej metodzie

środa, 9.9.2020 09:27 , komentarze: 13 , odsłony: 1100
kategorie artykułu:

Na wrześniowej sesji Rady Miasta procedowana będzie uchwała dot. współfinansowania z budżetu Świdnicy procedury in vitro dla par, które nie mogą począć potomstwa w sposób naturalny a medycyna nie pozostawia im już wyboru. Gościem specjalnym ma być Agnieszka Ziółkowska, pierwsza Polka, która urodziła się dzięki pozaustrojowym zapłodnieniu, czyli demonizowanemu przez środowiska katolickie i prawicowe, in vitro.

Dla przedstawienia radnym stosownego projektu niezbędne jest uzyskanie opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, z siedzibą w Warszawie. Ta po uzupełnieniu nadeszła. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, żeby nad projektem pochylili się radni.

Przypomnijmy:

Nowa technologia jaką jest in vitro pomaga na całym świecie parom, które z różnych powodów zdrowotnych nie mogą w sposób naturalny spłodzić dziecka. Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego, powszechnie zwany rządowym programem in vitro, ruszył 1 lipca 2013 roku i miał potrwać do końca 2019 roku. Niestety, w 2016 roku rząd PiS stwierdził, że to za duże obciążenie dla budżetu i finansowanie zlikwidował. W zamian pacjentki otrzymały „dostęp” do naprotechnologii, metody naturalnego zajścia w ciążę opierającą się m.in. na obserwacji organizmu. W sieci próżno jednak szukać dziś miarodajnych wyników efektywności takiego leczenia, ponieważ rząd zaprzestał ich kontrolowania. I choć program kosztuje podatników ok. 100 milionów rocznie, to wiadomo jedynie tyle, że z ok. 600 par, które zgłosiły się w początkowej fazie trwania projektu, u 70 (czyli nieco ponad 8,5 proc.) potwierdzono ciążę. Dla porównania program in vitro kosztował ok. 260 milionów złotych. Z danych na kwiecień 2019 roku wynika, że urodziło się wówczas aż 22 tys. dzieci, przy czym pary wciąż mogą korzystać z zamrożonych zarodków.

Program zakłada, że z budżetu miasta każda zakwalifikowana para mieszkańców będzie mogła otrzymać do 5 tysięcy złotych wsparcia na procedurę pozustrojowego zapłodnienia metodą in vitro. Szacuje się, że z pomocy będzie mogło skorzystać ok. 38 par a koszt łączny programu wyniósłby 190 tysięcy złotych. W tym roku byłaby to kwota 40 tysięcy złotych.

Uchwała jest pokłosiem zebranych podpisów przez świdniczankę, Annę Gromek, która ze względu na chorobę nie może zajść w upragnioną ciążę.

Szerzej o programie pisaliśmy tu: In vitro finansowane z budżetu miasta coraz bliżej? NIK nie zostawił suchej nitki na naprotechnologii forsowanej przez PiS

Gościem wrześniowej sesji (na zaproszenie Anny Gromek) będzie Agnieszka Ziółkowska, pierwsza Polka urodzona dzięki in vitro, dziś aktywistka działająca na rzecz finansowania procedury z budżetu państwa.

Mam 32 lata, jestem najstarszą Polką urodzoną dzięki in vitro i nie jestem eksperymentem. Jestem człowiekiem, obywatelką Polski, która myśli i czuje, jak dziesiątki tysięcy Polek i Polaków urodzonych dzięki in vitro. Moim rodzicom, jak wszystkim rodzicom dzieci z in vitro, jak wszystkim niepłodnym parom, które leczą się i starają o dzieci dzięki in vitro, należy się szacunek i wsparcie władz publicznych, a nie publiczne piętnowanie. Choroba niepłodności jest specyficzną chorobą, która dotyka dwie osoby, w Polsce prawie 1,5 miliona par. In vitro jest potwierdzoną naukowo, najskuteczniejszą metodą leczenia niepłodności. Robert Edwards, twórca metody zapłodnienia pozaustrojowego, jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Ten rzekomy „eksperyment” trwa już ponad 40 lat i na świecie urodziło się dzięki niemu ponad 8 mln dzieci, wystarczająco dużo, by potwierdzić skuteczność in vitro - napisała Ziółkowska w apelu do prezydenta Dudy w liście opublikowanym na łamach czasopisma Wysokie Obcasy w październiku 2019 roku.

Data sesji będzie znana wkrótce.

fot. fb/Agnieszka Ziółkowska

 

Wasze komentarze

Co to za moda z tym " pochylaniem " ...
czwartek, 10.09.2020 06:43 autor: wyborca
piątek, 25.9.2020 09:10
1
piątek, 25.9.2020 08:33
czwartek, 24.9.2020 12:35
czwartek, 24.9.2020 11:58
środa, 23.9.2020 13:27
środa, 23.9.2020 08:44
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Panek car sharing
Panek car sharing
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica