Przejmiemy utrzymanie dróg wojewódzkich. Co jeszcze na sesji rady miejskiej?

sobota, 8.11.2014 06:00 5572 0

Zgodność w wielu istotnych kwestiach i przy głosowaniu, niemal nad wszystkimi uchwałami, panowała wśród radnych rady Miasta Świdnica. 7 listopada na ostatnim jej posiedzeniu zdecydowano m.in. o utrzymaniu dróg wojewódzkich. Co jeszcze działo się na sesji?

 

Radni rozmawiali na temat modernizacji szkół oraz niezbędnych w sferze oświaty inwestycji. Dyskutowano również na temat bazy sportowej i rekreacyjnej - oceniono konieczne inwestycje typu budowa boisk, ich remonty. Zwrócono ponadto uwagę na potrzebę budowy basenu przyszkolnego. To gdzie i jak realizowany będzie ten cel, pozostało jednak kwestią otwartą. ZAPOTRZEBOWANIE BAZY SPORTOWEJ I REKREACYJNEJ W ŚWIDNICY

Przegłosowano też o przejęciu letniego zarządzania publicznymi drogami od Województwa Dolnośląskiego w okresie od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2017 r. Działanie to ma zwiększyć bezpieczeństwo i szybkość reagowania na wszelkie nieprawidłowości.

Świdnica będzie od teraz odpowiadać za: utrzymanie czystości pasa drogowego, oznakowanie poziome i pionowe, kanalizację deszczową, zieleń przydrożną, konserwację i remonty sygnalizacji świetlnej, a także usuwanie awarii drogowych sygnalizacji np. po wichurach, kolizjach czy aktach wandalizmu. Porozumienie o przejęciu tych zadań na barki miasta nastąpiło z Zarządem Województwa Dolnośląskiego.

7 listopada podjęto też decyzję w sprawie zaliczenia do dróg kategorii gminnych ulicę Krzywoustego na os. Zawiszów. Uchwała musiała zostać podjęta z uwagi na wcześniejsze przeoczenie obowiązku o konieczności przyporządkowania dróg do swoich kategorii.

Pozytywnie rozpatrzono sprawę określenia zasad udzielania dotacji celowej z budżetu miasta na zadania służące ochronie powietrza. Zadania te mają polegać na trwałej zmianie ogrzewania węglowego na proekologiczne, co w następstwie powinno ograniczyć emisję zanieczyszczeń, w szczególności tych pyłowych. Działanie to ma docelowo poprawić jakość powietrza w mieście.  Dotacja obejmie część II programu pilotażowego KAWKA.

Kolejnym istotnych punktem, nad jakim pochylili się radni to wyrażenie zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego zawarcia umowy najmu lokalu użytkowego mieszczącego się w budynku w Rynku 43 w Świdnicy (dawna "Ziemiańska"). Zabiegali o nią wieloletni pracownicy restauracji, którzy chcą kontynuować działalność restauracyjną swoich pracodawców. Sprzeciwiał się tej propozycji Robert Garstecki przekonując, że miasto powinno wystawić obiekt w przetargu, tym samym sprawdzając czy jest nim jakieś zainteresowanie. W przypadku jego braku rada powinna powrócić do tej dyskusji. Z uwagi na fakt, że kolejna pusta powierzchnia o sporej powierzchni 147 m2 bardzo szpeciłaby i tak już będący w wielu miejscach "do wynajęcia" Rynek, a także dlatego, że lokal cieszył się dobrą opinią, a jego dzierżawcy aby z dawnej kotłowni stworzyć restaurację, zainwestowali spore pieniądze, przegłosowano uchwałę pozytywnie. 16 osób było za, 1 była przeciwna, a 4 się wstrzymały.

Sesja obfitowała w rozmaite tematy. Na tablicy znalazł się też ten o dotacji celowej na planowane prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków. 80 tys. zł. przyznano Kościołowi Pokoju na remont dachu, a 37,800 zł. na sporządzenie dokumentacji konserwacji elewacji katedry. Tutaj radny Garstecki zwrócił uwagę na rażącą dysproporcję sugerując z radnym Mariuszem Barcickim, że parafia p.w. św. Stanisława i św. Wacława powinna trafić na listę Pomników Historii, co z kolei spowodowałoby zwiększenie wsparcia z funduszy zewnętrznych. Ireneusz Pałac wyjaśnił, że takie starania leżą po stronie właścicieli zabytków, ale zauważył też, że Kościół Pokoju jest na tej liście, ale nie ma z tego tytułu żadnych korzyści finansowych.

 

Pełna lista dotowanych podmiotów:

 

 

Dużo czasu poświęcono sprawie skargi na działalność Dyrektora Miejskiego Zarządu Nieruchomości w Świdnicy. Dotyczyła ona prowadzonej egzekucji z powodu zaległości czynszowych za zajmowany lokal mieszkalny. Gdyby zadłużona rodzina będąca w trudnej sytuacji materialnej nie złożyła zażalenia, mogłaby stracić mieszkanie, choć czyniła spore starania spłaty zaległości.

Stuprocentową zgodnością wykazali się radni w głosowaniu nad przyjęciem przedstawionego wcześniej sprawozdania z kontroli „Kontrola funkcjonowania Żłobka Miejskiego w Świdnicy w latach 2012-2013”, dokonanej przez Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej w Świdnicy. W dokumencie stwierdzono, że placówka prowadzona jest w bardzo dobry sposób i nie dopatrzono się żadnych nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu. Członkowie komisji złożyli natomiast wniosek o poszerzenie składu osobowego żłobka o 2 opiekunki, o remont elewacji, przeprowadzenie modernizacji grzewczej i pomieszczeń pralni, co, jak zaznaczyli, można wykonać pozyskując środki zewnętrzne. Wnioskowano też o budowę drugiego żłobka na osiedlu Zawiszów lub os. Zarzecze.

Zgodność radnych nie mogła jednak trwać w nieskończoność. Przedstawienie i przyjęcie sprawozdania z kontroli „Kontrola procedury konkursowej i realizacji umowy na zarządzanie Centrum Organizacji Pozarządowych”, dokonanej przez Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej w Świdnicy, wywołała nieprzyjemną wymianę zdań. Choć pracowano nad nim od lipca do końca sierpnia, to kwestionowano rzetelność pracy komisji, oraz obiektywizm uwag Beaty Moskal-Słaniewkiej, która miała wiele zastrzeżeń co do wyników kontroli. Radna dopatrzyła się rozbieżności i braku dokumentacji odnoście wyposażenia centrum czy procedur konkursowych.

- Nie jest dobrze i o tym mówią wyniki pracy komisji, jedyne nad czym możemy dyskutować to nad kwestią wyjaśnień - zaznaczał Wiesław Żurek, członek komisji.

- Pracujemy nad uzupełnieniem brakujących sprawozdań, prosimy tylko o trochę więcej czasu - apelował Waldemar Skórski, zastępca prezydenta.

Z uwagi na uznanie sprawozdania za niekompletnie i nie pozwalające na wyciągnięcie stosownych wniosków, przegłosowano o odrzuceniu uchwały 11 głosami przy 6 przeciwnych i 1 wstrzymującym.

Na ostatnie spotkanie tej rady przybyli też działkowcy, którzy zabrali głos w sprawie wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z terenów ogrodów działkowych na terenie Świdnicy. 

Po sprawozdaniu prezydenta z działalności po 30 września, złożeniu interpelacji, zapytań oraz wniosków radnych i komisji, zakończono XLVI sesję obrad Rady Miejskiej w Świdnicy - ostatnią w tym samym składzie osobowym.

 

Czytaj: Ostatni raz obradowali

Marlena Mech

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)