komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

środa, 16 czerwca 2021

Aliny, Benona

Prof. Zajkowska: sytuacja w szpitalach zaczęła się poprawiać już przed majówką

środa, 5.5.2021 08:09 , komentarze: 0 , odsłony: 115
kategorie artykułu:

Sytuacja w szpitalach w zakresie zajętości łóżek dla pacjentów z COVID-19 zaczęła się poprawiać już przed majówką - powiedziała PAP prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Dodała, że zakaźnicy chcieliby bardzo wrócić do leczenia także innych chorób.

Ministerstwo Zdrowia podało we wtorek rano, że w szpitalach przebywa 20 981 chorych na COVID-19, a 2609 z nich jest podłączonych do respiratorów.

Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 40 585 łóżek i 4255 respiratorów.

Tydzień wcześniej, 27 kwietnia, resort informował, że w szpitalach przebywa 26 925 zakażonych pacjentów, w tym 3041 pod respiratorami.

"Już przed weekendem majowym sytuacja w szpitalach na Podlasiu zaczęła się poprawiać. Mniej osób jest przyjmowanych, a wolnych miejsc coraz więcej. Przynajmniej tak to wygląda w naszym regionie, ale dane ogólnopolskie też pokazują spadki" - podkreśliła specjalistka od chorób zakaźnych.

Dodała, że od środy część covidowych miejsc będzie znowu przeznaczona dla pacjentów z innymi schorzeniami. To w jej ocenie wynik poprawy sytuacji epidemiologicznej.

"Sądzę, że oddziały zakaźne +odcovidują+ się na końcu. W szpitalach, które były przeznaczone tymczasowo do leczenia COVID-19 łóżka będą działały w systemie hybrydowym. Będą przyjmowani na nie, gdy będą wolne, pacjenci z innymi chorobami, ale z możliwością ich przywrócenia ponownego na potrzeby walki z epidemią, gdyby się znów sytuacja pogorszyła" - wskazała ekspertka.

Prof. Zajkowska przyznała, że zakaźnicy już od wielu miesięcy czekają, aby znów zająć się w większej mierze także innymi pacjentami, których przed epidemią nie brakowało.

"Nadal w swoich przewidywaniach odnośnie epidemii i jej słabnięcia byłabym ostrożna. Sytuacja bowiem już nas kilka razy zaskakiwała" - dodała. (PAP)

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 1 godz temu
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica