komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

niedziela, 17 stycznia 2021

Antoniego, Rościsława

Prof. Horban: ten tydzień jest decydujący; jak będzie 15 tys. zakażeń w piątek lub w czwartek, to już jest dobrze

poniedziałek, 23.11.2020 18:09 , komentarze: 0 , odsłony: 153
kategorie artykułu:

Najbardziej decydujący jest obecny tydzień. Liczba zakażeń powinna spadać. "Jak będzie 15 tys. w piątek lub w czwartek, to już jest dobrze" - powiedział w poniedziałek główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban.

Na antenie TVP Info prof. Horban pytany był o stan epidemii w Polsce. Podkreślił, że najważniejszym miernikiem sytuacji nie jest liczba osób z dodatnim wynikiem testu, ale liczba zajętych łóżek w szpitalach oraz pacjentów na oddziałach intensywnej terapii.

"Najważniejsza jest liczba pacjentów wymagających hospitalizacji i liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii, czyli liczba zajętych respiratorów. To jest miarą rzeczywistego rozmiaru epidemii, ponieważ to są twarde dane" - zaznaczył lekarz.

Prof. Horban zwrócił uwagę, że w ostatnich tygodniach Polska była na tzw. plateau - ponad 20 tys. osób zakażonych dziennie.

"Naszym zmartwieniem było, żeby nie było więcej, żeby liczba hospitalizowanych nie przekroczyła liczby dostępnych łóżek. W tym momencie, kiedy mamy tyle samo, a nawet z lekkim spadkiem, być może już jesteśmy na krzywej opadającej" - powiedział główny doradca premiera ds. Covid-19.

Odnosząc się do zachowań obywateli prof. Horban zwrócił uwagę, że coraz więcej osób zamiast maseczek nosi różnego rodzaju zasłonki. One, jak podkreślił - przed niczym nas nie chronią.

Pytany o rekomendacje na święta Bożego Narodzenia główny doradca premiera ds. Covid-19 powiedział, że "na pewno nie będą to normalne święta i normlany sylwester, bo ta epidemia w ciągu miesiąca nie ma szans na wygaśnięcie". "Na razie jest jeszcze dużo czasu. Jeżeli liczba nowo zdiagnozowanych przypadków będzie malała - dojdzie do kilku tysięcy dziennie, to już jesteśmy w domu, ale bardzo trudno jest prorokować. Wszystko zależy od zachowania się ludzi" - powiedział prof. Horban.

Podkreślił, że najbardziej decydujący jest obecny tydzień. Powinno spadać. Jak będzie 15 tys. w piątek lub w czwartek, to już jest dobrze" - oświadczył.

Pytany o inny scenariusz, prof. Horban wyjaśnił, że większe ograniczenia powinny być konsultowane ze społeczeństwem. "Trzeba przekonać ludzi do konieczności tego typu ograniczeń" - zaznaczył. Dodał, że w najtrudniejszej sytuacji są osoby starsze, ponieważ najtrudniej przechodzą infekcję. (PAP)

 

Wasze komentarze

Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Mati Autogaz
Mati Autogaz