Prawie 2,5 tysiąca nowych ledów na świdnickich ulicach. Miasto otrzymało prawie 4 mln na modernizację oświetlenia

czwartek, 7.12.2023 08:00 827 1

2435 starych, energochłonnych opraw zastąpionych zostanie nowymi, ledowymi. Na wymianę źródeł światła w lampach oświetlenia miejskiego Świdnica otrzyma 3 701 200 zł w ramach dziewiątej edycji Programu Inwestycji Strategicznych - „Rozświetlamy Polskę”. Jak podkreśla Magdalena Dzwonkowska z UM Świdnicy, to jedno z najwyższych przyznanych dofinansowań.

- Dobrze oświetlone drogi i chodniki zwiększą widoczność i bezpieczeństwo. Zmiana oświetlenia na ledowe przełoży się także na oszczędności dla budżetu miasta i pozytywnie wpłynie na środowisko – mówi prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

W Świdnicy ponad 60% punktów oświetlenia miejskiego wyposażonych jest w nieenergooszczędne oprawy, głównie sodowe. Stan techniczny samych opraw wpływa na niedostateczne doświetlenie dróg publicznych i przestrzeni miejskich, a przy tym generuje duże koszty zużycia energii i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Oprawy są wyeksploatowane o znacznym zużyciu technicznym. Dzięki przeprowadzonej modernizacji system oświetlenia zostanie w znacznej części ujednolicony, co wpłynie na konserwację i eksploatację, a tym samym obniży koszty utrzymania. Całość realizacji przyczyni się do poprawy jakości oświetlenia miejskiego oraz bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej.

Inwestycja zostanie przeprowadzona na podstawie wykonanego w grudniu 2022 roku audytu energetycznego oświetlenia. Przewidywany termin jej zakończenia to kwiecień 2025 roku. Przyznane dofinansowanie wynosi 80 procent wartości zadania, wkład własny samorządu to 20 procent. W powiecie świdnickim dofinansowanie otrzymały także gminy: Dobromierz, Jaworzyna Śląska, Marcinowice, Strzegom i Żarów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Strzegom z dużym dofinansowaniem na modernizację oświetlenia. Ile zostanie przeznaczone na ten cel w ciągu najbliższych dwóch lat? [SZCZEGÓŁY]

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

czwartek, 07.12.2023 10:11
Za PIS są pieniądze, za PO nie ma i nie