Powstaną mieszkania dla osób w trudnej sytuacji życiowej oraz w kryzysie bezdomności

czwartek, 6.5.2021 08:29 5468 3

10 061 553,39 zł - dokładnie tyle dofinansowania uzyskała gmina Strzegom z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę mieszkań przy ulicy M. Konopnickiej. Termin składania ofert w rozpisanym przetargu mija 12 maja.

Budowa małych mieszkań o podwyższonym standardzie skierowana będzie dla osób mieszkających w trudnych warunkach. 

Każde mieszkanie będzie miało swoje osobne wejście. Oferta ta jest skierowana do ludzi samotnych, opuszczających dom dziecka, dla mieszkańców, którzy znajdują się na listach mieszkaniowych, gdzie największe zapotrzebowanie to 1- lub 2-osobowe mieszkania.

Pomieszczenia tymczasowe dla niepłacących czynszu

Druga część projektu to noclegownia i pomieszczenia tymczasowe, które są skierowane do tych, którzy systematycznie od lat nie płacą za mieszkania. Zadłużenie za mieszkania w chwili obecnej to prawie 6 mln zł. Osoby, które podpisały ugody i mają zadłużenie, mogą być spokojne, jeśli je realizują. Podobnie jest z tymi mieszkańcami, którzy odpracowują zadłużenie (godzina pracy to 13 zł lub 15 zł). Ci, którzy nie płacą i mają wyroki sądowe bez uprawnienia do lokalu socjalnego, mogą się spodziewać wykwaterowania do noclegowni bądź pomieszczeń tymczasowych. Propozycja ta skierowana jest też do osób w kryzysie bezdomności, którym gmina chce w ten sposób pomóc wyjść "na prostą".. W noclegowni będzie pralnia, natryski, toalety, jadalnia i świetlica. W obiekcie tym będzie także filia Ośrodka Pomocy Społecznej, która będzie prowadzić swoją działalność, a także służyć osobom starszym.

Szczegóły inwestycji

Inwestycja przy Konopnickiej składać się będzie z szeregów budynków jednorodzinnych o powtarzalnym, modularnym układzie funkcjonalnym, niepodpiwniczonych, dwukondygnacyjnych. Założono realizację 5 typów modułów, różniących się układami funkcjonalnymi oraz powierzchniami użytkowymi. Każdy pojedynczy budynek pomieści 2 osobne lokale/mieszkania- jeden dostępny bezpośrednio z poziomu terenu, drugi zaś- poprzez schody zewnętrzne. Wszystkie budynki pomieszczą łącznie 79 lokali mieszkalnych- dodatkowo w jednym z szeregów budynków stworzone zostaną trzy lokale pomocniczych usług socjalnych (pomieszczenie pralni z natryskami, pokój pracownika socjalnego z zapleczem oraz kuchnia z mała jadalnią). Na parterze 6 modułów w jednym z szeregów budynków realizowane będą warianty mieszkań dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W zakresie zagospodarowania terenu przewidziane jest wykonanie utwardzonych dojazdów/dojść (ciągi piesze i pieszojezdne),wykonanie miejsc postojowych/parkingów, usytuowanie miejsc na składowanie odpadów wraz z wykonaniem systemowych wiat systemowych, wykonanie ogrodzonego placu zabaw o nawierzchni bezpiecznej, wykonanie przyłączy: instalacji wodociągowej oraz sanitarnej, wykonanie zewnętrznej instalacji sanitarnej oraz kanalizacji deszczowej, wykonanie wewnętrznej linii zasilającej, oświetlenia i monitoringu, wykonanie instalacji fotowoltaicznej dla części socjalnej, wykonanie trawników - czytamy w specyfikacji przetargowej.

Firma, która zostanie wybrana musi zadanie zrealizować w ciągu 16 miesięcy od podpisania umowy.

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

DZIĘKUJEMY PANU DWORCZYKOWI sobota, 08.05.2021 23:34
Pan MICHAŁ DWORCZYK to Nasz najlepszy, najserdeczniejszy i najbardziej zaangażowany...
piątek, 07.05.2021 16:08
Ja wziąłem kredyt na 30 lat a nie będę sempił...
Mieszkaniec czwartek, 06.05.2021 14:22
BRAWO STRZEGOM!!! Teraz czekamy na Żarów gdzie zadłużenie mieszkańców wobec...