komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

poniedziałek, 1 marca 2021

Antoniny, Radoslawa

Powiat chciał przejąć nieodpłatnie działkę i rozpoczętą budowę hospicjum

piątek, 15.1.2021 12:02 , komentarze: 2 , odsłony: 2003
kategorie artykułu:

Propozycję nieodpłatnego przejęcia rozpoczętej budowy wraz z działką przy ulicy Leśnej w Świdnicy miały złożyć władze powiatu władzom miasta. W tym miejscu miało powstać pierwsze w mieście hospicjum stacjonarne, które świadczyłoby usługi dla osób chorych na nowotwór.

Przypomnijmy:  

W 2013 roku w ramach budżetu obywatelskiego Towarzystwo „Hospicjum” wygrało ogłoszony przez miasto konkurs i rozpoczęło realizację budowy w oparciu o dotację miejską w wysokości 900 tys. złotych. Budowa miała być realizowana także ze środków własnych organizacji. Miały one wpłynąć z tytułu majątku zapisanego na jej rzecz przez jednego z nieżyjących już spadkodawców. Niestety, sprawa spadkowa ciągnęła się latami. Towarzystwo starało się o kredyt, ale ostatecznie nie zebrało pieniędzy na kontynuację zadania. Miasto deklarowało możliwość poręczenia kredytu, jednak banki nie udzieliły pozytywnej odpowiedzi. W związku z tym, z powodu niezrealizowania zadania z dofinansowaniem miejskim, na podstawie przepisów o finansach publicznych, musiało dojść do zwrotu – w tym wypadku w formie rozpoczętej budowy. 

W końcu magistrat podjął decyzję o wystawieniu nieruchomości do przetargu. W ani jednym, ani drugim postępowaniu nie znalazł się żaden chętny.

W Świdnicy od kilku lat w zakresie opieki paliatywnej działają placówki komercyjne. Średnio każda z nich za pobyt pacjenta pobiera opłatę w wysokości ok. 4 tysięcy złotych. Ci, których nie stać na taki wydatek, muszą radzić sobie sami.

Interpelację w sprawie nabycia przez powiat działki wraz z rozpoczętą budową złożył radny Rady Powiatu Krystian Ulbin.

- W związku z pojawieniem się informacji  nt. sprzedaży działki przez Urząd Miejski wraz z rozpoczętą budową proszę o informację czy zarząd powiatu lub szpital Latawiec rozważały zakup tej nieruchomości i dokończenie budowy zgodnie z pierwotnym celem - zapytał radny Ulbin.

Powiat Świdnicki po ustaleniach ze szpitalem Latawiec przedstawił gminie miasto Świdnica propozycję nieodpłatnego przejęcia ww. działki do zasobu powiatu. Takiej zgody nie uzyskaliśmy. Nie planujemy odpłatnego nabycia tej nieruchomości - czytamy w odpowiedzi na interpelację. 

Zaskoczona taką odpowiedzią była rzeczniczka świdnickiego magistratu.

- Miasto nie prowadziło korespondencji ze Starostwem w sprawie nieodpłatnego przekazania działki - mówi rzeczniczka UM Świdnica, Magdalena Dzwonkowska.

To jakim trybem złożono deklarację? O to zapytaliśmy rzecznika starostwa.

Propozycje przejęcia działki i przekazania jej Szpitalowi Latawiec miały charakter nieoficjalny i były jedynie propozycjami i planami. Po negatywnej odpowiedzi Gminy Miasto Świdnica nie były ponawiane - odpowiedział Piotr Dębek.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 57 min temu
dzisiaj, 11 godz temu
piątek, 26.2.2021 08:12
1
czwartek, 25.2.2021 12:19
5
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele