Pomnik niedźwiedzia Wojtka w Edynburgu

poniedziałek, 14.9.2015 10:01 2691 1

Niebywała historia żołnierza Wojtka - niedźwiedzia, który poszedł na wojnę jest jedną z najciekawszych historii braterstwa i przyjaźni zwierzęcia i człowieka podczas drugiej wojny światowej. Niedźwiedź Wojtek, syryjski niedźwiedź brunatny, adoptowany przez żołnierzy 22 Kompanii Zaopatrzenia Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa, brał udział w bitwie o Monte Cassino. W jednostce nadano mu stopień kaprala.

Realizacji projektu budowy pomnika w Edynburgu, uwieczniającego pamięć i heroizm polskich żołnierzy oraz Wojtka, którzy wspólnie walczyli o wolność, podjęła się - wraz z firmą Sir Roberta McAlpine Ltd z Glasgow - firma Piramida z Kostrzy.

Miłym gestem ze strony władz Edynburga było postawienie warunku odnośnie budowy pomnika - należy postawić go na kamieniu sprowadzonym z Polski. Rząd Polski zaoferował dotację finansową na zakup i obróbkę granitu w polskiej kopalni. Zamówienie złożyła firma Wojtek Memorial Trust z Edynburga, promująca od 2009 roku historię niedźwiedzia Wojtka jako symbolu braterstwa, odwagi, poświęcenia, a przede wszystkim - symbolu przyjaźni Polsko - Szkockiej. Architektem instalacji przestrzennej jest Raymond Muszyński z Edynburga.

- Granitowa kompozycja pomnika, pięknie wkomponowana w przestrzeń zieleni parku, przedstawia spacerującego żołnierza z niedźwiedziem Wojtkiem. Do rzeźby prowadzą amfiteatralne schody, na pierwszym stopniu znajdują się nazwiska żołnierzy z Armii gen. Andersa. Tło rzeźby zamyka granitowy mur oporowy, na którym został wykonany relief przedstawiający sceny z życia Wojtka - wyjaśnia dr inż. Bogusław Solima, prezes firmy Piramida.

Firma Piramida wykonała całość elementów kamiennych z szarego granitu strzegomskiego oraz wykonała w firmie wszystkie napisy.

- Elementy granitowe w większości zostały wypłomieniowane i wyszczotkowane szczotkami diamentowymi - co nadało im specyficzny wygląd. Wszystkie elementy są łukowe i tworzą łącznie wycinek koła z trzema biegami łukowych stopni blokowych. Taki kształt elementów wymagał wyjątkowej dokładności i gdyby nie zastosowanie nowoczesnych cyrkularek CNC nie byłoby możliwym właściwe wykonanie takich elementów - komentuje prezes firmy Piramida.

Warto podkreślić, że władze stolicy Szkocji już w 2013 roku zatwierdziły plany i udzieliły zgodę na budowę pomnika w Princess Street Garden. Lokalizacja pomnika w parku, który został okrzyknięty jednym z najpiękniejszych miejskich ogrodów na świecie sprawi, że pomnik zobaczą miliony turystów z całego świata. Nadmieńmy, że park jest usytuowany bezpośrednio u podnóży góry na której stoi zamek, będący jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Edynburga. Poszczególne elementy instalacji przestrzennej zostały już przygotowane do wysyłki. Kolejne informacje dostarczymy Państwu z montażu pomnika oraz uroczystości jego odsłonięcia.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Magda wtorek, 15.09.2015 20:07
niesamowita historia, któregoś razu przypadkowo trafiłam na dokument o Wojtku...