Polskie i czeskie cuda przeszłości

poniedziałek, 15.9.2014 11:00 8772 0

IV zlot zabytkowych lokomotyw parowych odbył się w dniach 13-14 września w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.


Uczestnikami tegorocznej, czwartej edycji Gali Parowozów - Międzynarodowego Zlotu Zabytkowych Lokomotyw podobnie jak w poprzednich edycjach były sprawne, zabytkowe lokomotywy parowe z Polski i Czech.
Do miasteczka kolei zajechały załogi z  Brna (KPKV – parowóz 213.901), Wolsztyna (Parowozownia Wolsztyn – parowóz Ol49-59, Pyskowic (TOZKiOS – parowóz Ty42-24),  parowóz 464.008 (Hradec Kralove), parowóz 423.0145 (Jaromierz) czy OKz32-2 z Parowozowni w Chabówce. Obowiązki gospodarza pełniła jaworzyńska lokomotywa parowa TKt48-18.

Organizowana przez Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku „Gala Parowozów” jest największą, plenerową imprezą kolejową w tej części Polski. W zeszłym roku wzięło w niej udział przeszło 15 000 gości.

Gala miała w tym roku znaczenie szczególne, rok 2014 to dziesiąty, jubileuszowy rok działalności Muzeum. Stąd wiele atrakcji - na bocznicy Muzeum odbyły się prezentacje zabytkowych parowozów obejmujące jazdę manewrową, przygotowanie lokomotyw do jazdy – nawadnianie, nawęglanie, smarowanie oraz oczyszczanie, uroczysty przejazd parowozów z bocznicy Muzeum na stację w Jaworzynie Śląskiej, podczas którego wspólnie zaprezentuje się połączonych 8 sprawnych parowozów. Nie zabrakło też wycieczek zabytkowymi parowozami po trasie parowej wiodącej po najważniejszych częściach Muzeum. Podczas przejażdżek zaprezentowano ważne dla historii techniki kolejowej obiekty – kanał oczystkowy, dźwig bramowy, budynki piaskowni i olejarni, żuraw wodny, dźwig węglowy oraz zapadnię kolejową.

 

foto: Marlena Mech

Dodaj komentarz

Komentarze (0)