Policjanci podsumowują akcję "Motocyklista"

poniedziałek, 18.9.2023 16:15 214 0

W piątek 15 września na terenie powiatu świdnickiego i całego województwa dolnośląskiego policjanci ruchu drogowego przeprowadzili wzmożone działania „Motocyklista”. Mundurowi sprawdzali, czy kierujący jednośladami, ale także pozostali uczestnicy ruchu drogowego, stosują się do przepisów ruchu drogowego. W tym dniu policjanci na lokalnych drogach skontrolowali blisko 100 pojazdów.

Świdniccy policjanci przez cały dzień akcji skontrolowali łącznie 98 kierujących pojazdami, w tym 22 kierujących motocyklami. Mundurowi ujawnili 73 wykroczenia w tym 12 popełnionych przez samych motocyklistów. Funkcjonariusze zatrzymali także 2 kierujących którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę swoich pojazdów mimo stanu nietrzeźwości. Kontrole drogowe w 8 przypadkach, w tym 3 dotyczące motocykli zakończyły się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego z powodu nieprawidłowego stanu technicznego lub przekroczenia norm hałasu.

Funkcjonariusze przypominają, że motocyklista i osoba przewożona takim pojazdem obowiązani są używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym, chyba że motocykl fabrycznie wyposażonych jest w pasy bezpieczeństwa. Pamiętajmy także o obowiązku przewożenia na miejscu pasażera osoby trzeźwej. Za złamanie przepisu można zostać ukaranym mandatem karnym. Nie dotyczy to oczywiście motocykla z wózkiem bocznym. Użytkownicy jednośladów powinni także pamiętać o przestrzeganiu dozwolonej prędkości, wyprzedzać w miejscach do tego wyznaczonych i w sposób bezpieczny, a także pamiętać, że są w pewien sposób niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i w trakcie ewentualnego zdarzenia nie trudno u nich o poważne obrażenia ciała. Apelujemy po raz kolejny również do użytkowników samochodów, aby przy włączaniu się do ruchu, zmianie pasa ruchu oraz kierunku jazdy zawsze zachowali ostrożność i za każdym razem spoglądali w lusterka wsteczne. Motocykl może przecież nadjechać w każdym momencie. Obu stronom przypominamy, że każdy kierujący ma obowiązek korzystać z zapisanej w Kodeksie Drogowym zasady ograniczonego zaufania.

KPP w Świdnicy

Dodaj komentarz

Komentarze (0)