komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

środa, 15 lipca 2020

Henryka, Wlodzimierza

Pojemniki i kosze a segregacja śmieci w mieszkaniu, domu, biurze, szkole - jak to zrobić?

piątek, 5.6.2020 12:06 , odsłony: 125
kategorie artykułu:

Segregacja śmieci to dzisiaj już nie kwestia wyboru, ale prawnie regulowany obowiązek. Warto jednak podkreślić, że stoją za nim wymierne korzyści. Segregując śmierci, chronimy środowisko naturalne, zmniejszamy ilość odpadów na wysypiskach, ułatwiamy recykling i ponowne wykorzystanie surowców wtórnych. Wiele osób podkreśla jednak, że segregacja w małym mieszkaniu to spory problem. Jak sobie z nim poradzić?

 1. Dlaczego warto segregować śmieci?
 2. Jak segregować śmieci?
 3. Pojemniki na odpady segregowane do mieszkania

Dlaczego warto segregować śmieci?

Temat ochrony środowiska, redukcja negatywnego wpływu człowieka na zmiany klimatu oraz wszystkie pokrewne temu zagadnieniu tematy nieustannie powracają w dyskusji medialnej. Warto jednak pamietać, że o ile rzeczywiście kluczowe znaczenie mają zmiany systemowe, międzynarodowe, dotyczące wielkich korporacji, przedsiębiorstw i fabryk, o tyle każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia negatywnego oddziaływania człowieka na środowisko. Nie trzeba od razu wprowadzać w życie radykalnych zasad filozofii zerowaste (choć oczywiście ich znaczenie również jest duże). Można zacząć właśnie od odpowiedzialnej segregacji śmieci. Zadanie to ułatwiają specjalne kosze do segregacji, które stoją na każdym osiedlu, które stawia się na każdym podwórku i posesji. Domowe ich wersje, dostosowane do potrzeb mieszkań o różnym metrażu, proponuje Ekofabryka.

Segregacja sprawa, że śmieci już w momencie odbioru z osiedla lub prywatnej posesji trafiają do odpowiednich przegród lub śmierciarek, a następnie do przedsiębiorstwa oczyszczania i do sortowni. Wstępna segregacja, której dokonuje każdy z nas znacznie przyśpiesza proces sortowania i przyczynia się do lepszego wykorzystania surowców wtórnych. Dzięki temu mogą powstać nie tylko nowe opakowania lub papier. Część surowców zostanie wykorzystana na przykład do produkcji energii elektrycznej lub cieplnej. 35 1,5-litrowych plastikowych butelek PET daje możliwość wykonania 1 bluzy z polaru lub 1 śpiworu. Ograniczając ilość zalegającego na wysypiskach plastiku pomieszanego z innymi odpadami, zmniejszamy negatywny wpływ tego tworzywa sztucznego na środowisko, zmniejszamy uwalnianie się toksycznych gazów, zmniejszamy powierzchnię oraz liczbę wysypisk, oddając naturze więcej terenu. Domowy pojemnik do segregacji pomaga ci w selekcji odpadów u źródła, co zmniejsza zużycie zasobów naturalnych oraz redukuje emisję szkodliwych substancji do środowiska. A Ty przy okazji płacisz mniej za wywóz nieczystości. 

Jak segregować śmieci?

W zeszłym roku na każdym polskim osiedlu pojawiły się specjalnie oznaczone kosze do segregowania śmieci. Zasady segregacji, które obowiązują od 2019 roku, zakładają bowiem bardzo ściśle określony podział odpadów. W przypadku złej segregacji firma zajmująca się wywozem śmieci ma prawo odmówić odbioru zawartości danego pojemnika. To oczywiście wiąże się ze zwiększonymi wydatkami na wywóz śmieci. Segregacja jest więc w interesie wszystkich, tak ze względu na ekologię, jak i ekonomię. Przepisy dotyczące segregacji śmierci tylko teoretycznie mogą brzmieć zawile. Na co dzień mają one bowiem ułatwić segregację i uczynić ją znacznie prostszą. Określonym rodzajom odpadów na terenie całego kraju przypisane zostały kosze o tych samych kolorach. Obecnie śmieci dzielimy na 5 kategorii:

 • (czysty i suchy) papier – kosz niebieski
 • metal i tworzywa sztuczne – kosz żółty
 • szkło – kosz zielony
 • odpady biodegradowalne – kosz brązowy
 • odpady zmieszanne – kosz czarny.

Pojemniki na odpady segregowane do mieszkania

Kosze do segregowania śmieci większości osób kojarzą się z bardzo dużymi, trudno ustawnymi pojemnikami. W przypadku tych zewnętrznych rzeczywiście tak jest, natomiast producenci tego typu rozwiązań dostrzegli jednak problem małych mieszkań i specjalnie z myślą o nich stworzyli bardziej kompaktowe rozwiązania. Kosz do segregacji śmieci może być na przykład trójelementowy. Pozwala on na segregację np. odpadów zmieszanych, papieru i plastiku. Kosze tego typu są mniejsze, połączone ze sobą, dzięki czemu zabierają mniej przestrzeni i bez większych problemów można je ustawić pod zlewem. Bardzo ciekawą propozycją jest kosz obrotowy, który obsługuje się bardzo prosto, a zajmuje on niewiele więcej miejsca niż ten tradycyjnie ustawiany pod zlewem. Zanim zdecydujesz się na zakup któregoś z nich, zastanów się, jakich odpadów produkujesz najwięcej, a jakie pojawiają się w twoim mieszkaniu jedynie okazyjnie. To pozwoli ci wybrać odpowiednie rozwiązanie i w przemyślany sposób ustawić kosze tak, abyś ten najczęściej wykorzystywany miał zawsze pod ręką. Pojemniki na odpady segregowane należy dobierać w zależności od tego, ile i jakiego typu śmieci się produkuje. Nie bez znaczenia jest również dostępna pod takie rozwiązania powierzchnia. Wybierając konkretny model kosza, warto także zwrócić uwagę na to, czy jest on wykonany z odpowiednio trwałych materiałów, które umożliwiają wygodne korzystanie z rozwiązania przez wiele lat. Oprócz omówionych rozwiązań do wyboru masz także:

 • kosz na śmieci z segregacją, który wstawia się do szuflady –  ma on specjalne przegrody, które nie tylko ułatwiają segregację, ale i pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni;
 • kosze na segregację z możliwością powieszenia na ścianie lub drzwiach szafki – specjalne zaczepy gwarantują wysoką wytrzymałość;
 • wbudowane w blat kuchenny pojemniki na śmieci segregowane – w blacie montuje się specjalny otwór, przez który można wrzucać odpadki.

 

Ekofabryka - kosze na śmieci, pojemniki do segregacji odpadów,  kontenery

ul. Grobla 25, 66-600 Krosno Odrzańskie

+48683030308

info@ekofabryka.com.pl

https://ekofabryka.com.pl/

 

 

 
wczoraj, 17 godz temu
wczoraj, 23 godz temu
wczoraj, 23 godz temu
poniedziałek, 13.7.2020 13:42
poniedziałek, 13.7.2020 13:40
poniedziałek, 13.7.2020 13:38
poniedziałek, 13.7.2020 13:20
poniedziałek, 13.7.2020 13:15
poniedziałek, 13.7.2020 13:12
poniedziałek, 13.7.2020 11:00
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz