Podtrucie czadem w Jaworzynie Śląskiej

niedziela, 30.12.2018 10:35 2930 0

29 grudnia ok.godz. 18.30 na ulicy Westerplatte w Jaworzynie Śląskiej służby otrzymały wezwanie do mieszkania, w którym ulatniał się tlenek węgla, czyli czad.

Zdjęcie ilustracyjne

Na miejsce zadysponowano trzy zastępy straży pożarnej. Pomocy medycznej wymagała jedna osoba, jednak jej życiu oraz zdrowiu nic nie zagrażało.

W całym kraju, od października w wynika zatrucia tlenkiem węgla zmarło 19 osób. Do niepokojących objawów należy zaliczyć przede wszystkim nagłe zaburzenia koncentracji, zawroty i ból głowy, osłabienie, drgawki, wymioty, zwolniony oddech i zaburzenia tętna. W takiej sytuacji należy natychmiast otworzyć okna i opuścić pomieszczenie, w którym może być wysokie stężenie tlenku węgla. 

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Tlenek węgla, czyli czad, powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, który zachodzi przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze.

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla:

  • jest gazem niewyczuwalnym przez zmysły człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku),
  • blokuje dostęp tlenu do organizmu – zajmuje jego miejsce w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji (w tym czyszczenia), wad konstrukcyjnych oraz często niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do stopnia szczelności stosowanych okien i drzwi (szczególnie po wymianie okien i drzwi z starych na nowe).

Może to prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz – cofa się do pomieszczenia.

Prawo budowlane zobowiązuje zarządców oraz właścicieli obiektów budowlanych, w tym m.in. budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzenia kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)