Podsumowanie zagranicznych staży zawodowych uczniów "Ekonomika"

poniedziałek, 27.6.2022 12:58 2291 0

W poniedziałek, 27 czerwca w Starostwie Powiatowym w Świdnicy odbyła się konferencja podsumowująca projekt pt. „Europejskie praktyki zawodowe z plusem." Zespół Szkół Ekonomicznych w Świdnicy po raz siódmy zrealizował wyjazdy na praktyki swoich uczniów w ramach Kształcenia i Szkolenia Zawodowego w programie Erasmus+.

 Projekt pt. „Europejskie praktyki zawodowe z plusem” był realizowany w okresie od 15.09.2020 roku w formie 4-tygodniowych wyjazdów 28 uczniów na praktykę zawodową do przedsiębiorstw w Portugalii w miejscowości Evora i na Węgry do Budapesztu. Do współpracy zostały zaangażowane zagraniczne organizacje pośredniczące: AENIE z Portugalii oraz Meout z Budapesztu.

 W zdobywaniu doświadczenia zawodowego za granicą uczestniczyli uczniowie Technikum nr 5 kształcący się w zawodzie technik ekonomista, technik organizacji reklamy, technik fotografii i multimediów oraz technik grafiki i poligrafii cyfrowej, którzy w roku szkolnym 2020/2021 byli uczniami klas trzecich.

 W konferencji udział wzięli uczniowie, którzy brali udział  w europejskich praktykach zawodowych, Wicestarosta Świdnicki - Zygmunt Worsa, dyrektor wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Świdnicy - Grzegorz Stawarz,  przewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania w Starostwie Powiatowym w Świdnicy-  Magdalena Urbańska-Malucha  oraz dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy - Krzysztof Osiak.

 - Staże są nieodłącznym elementem zdobywania wiedzy. Wyjazdy zagraniczne, szczególnie dla młodzieży są bardzo rozwijające, zarówno pod względem językowym jaki i nawiązywania nowych, owocnych kontaktów. Mówię to z własnego doświadczenia. Jako powiat współpracujemy z powiatami w Niemczech i doskonale zdaję sobie sprawę z faktu, że gdy kontakty są nawiązywane oficjalnie i nie ma później prywatnej wymiany doświadczeń, to one umierają. Mam nadzieję, że w Waszym przypadku tak nie będzie. Cieszymy się z tego, że my jako powiat możemy dofinansowywać tak szlachetną inicjatywę. Życzę Wam wspaniałych i bezpiecznych wakacji  - mówił Wicestarosta Świdnicki, Zygmunt Worsa.

Uczniowie podkreślają, że europejskie staże zostały zorganizowane świetnie i szczególnie cenią sobie wspaniałą opiekę zarówno po stronie koordynatorów i opiekunów. Uczestnicy stażu uważają, że zdobyte za granicą doświadczenie zawodowe i osobiste otworzyło im nowe perspektywy w Polsce i w innych krajach w Europie. Jak sami przyznają łatwiej radzą sobie z nowymi wyzwaniami i problemami i chętniej angażują się w życie społeczności szkolnej oraz prezentują bardziej dojrzałe postawy. Opiekun i koordynator projektu w szkole, Mirosława Ryś uważa, że projekt jest opracowany na bardzo wysokim poziomie, a jego realizacja pozwoliła na osiągnięcie ponadstandardowych efektów dzięki ogromnemu zaangażowaniu odpowiednio wybranych polskich i zagranicznych partnerów.

 Ponadto realizacja projektów w zakresie szkolenia i kształcenia zawodowego podnosi jakość wykształcenia absolwenta świdnickiej szkoły, ale wartością dodaną jest promocja w Europie bardzo pozytywnego wizerunku Świdnicy, regionu i kraju, o co z zaangażowaniem zabiegają zarówno partnerzy zagraniczni jak i polscy koordynatorzy.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)