Podał oszustom kody "BLIK", dane karty i bankowości elektronicznej. Stracił kilkanaście tysięcy złotych

środa, 6.11.2024 10:00 511 0

Do świebodzickich policjantów zgłosił się 50-letni mieszkaniec naszego powiatu, który został oszukany podczas transakcji internetowej. Na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych wystawił do sprzedaży opony, co w efekcie kosztowało go utratę sporej ilości środków finansowych.

Do funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Świebodzicach zgłosił się 50-latek, który został oszukany. Na jednym z portali ogłoszeniowych wystawił na sprzedaż opony, a finalnie stracił ponad 17 tysięcy złotych.

Kilka dni po zamieszczeniu ogłoszenia odezwała się osoba zainteresowana kupnem opon. Strony dyskutowały ze sobą przez kilka godzin. Następnie 50-latek otrzymał na swojego potwierdzenie sprzedaży. Zgodnie z instrukcjami, otworzył wiadomość i załączony link. To sprawiło, że został przekierowany na stronę łudząco podobną do swojego banku. Tam wpisał login i hasło do swojej bankowości elektronicznej. Wówczas przestępcy otrzymali dostęp do jego prawdziwego konta.

Jednocześnie pokrzywdzony otrzymał od rzekomego kupującego potwierdzenie płatności, które utwierdziło go w przekonaniu, że udało się sfinalizować sprzedaż. Po chwili mężczyzna odebrał telefon od nieznanej kobiety, która oświadczyła, że jest konsultantką z platformy sprzedażowej i przeprowadzi go przez całą procedurę. Rozmówczyni poinformowała 50-latka, że teraz będą potrzebne kody BLIK do założenia wirtualnego rachunku na platformie sprzedażowej, alby mógł otrzymać środki ze sprzedażny.

Mężczyzna podał rozmówczyni kilka kodów BLIK oraz dane swojej karty. W efekcie przestępcy użyli kodów do zmiany limitów wypłat oraz samych wypłat z bankomatu, a z karty dokonali przelewu. Mężczyzna w sumie stracił ponad 17 tysięcy złotych.

- Świdniccy policjanci po raz kolejny przypominają, by nie podawać danych dostępowych do swoich kont czy kart. W przypadku oczekiwania na przelew nie są potrzebne informacje dotyczące pinu czy trzycyfrowego kodu, znajdującego się na odwrocie karty. Zwracajmy uwagę na podsyłane linki do płatności, które tylko pozornie są wiarygodne. Z dotychczasowych zgłoszeń wynika, że są w nich przestawione lub dodane kropki, cyfry czy słowa w obcych językach, mające nas przekonać, że wchodzimy na stronę portalu ogłoszeniowego. Graficznie strona może wyglądać na oryginalną. Bądźmy ostrożni - to może uratować oszczędności zgromadzone na koncie - apeluje asp. Magdalena Ząbek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

/KPP w Świdnicy/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)